Rada Ministrów zajęła stanowisko wobec senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw (druk nr 2249).
Jak poinformowano po wtorkowym posiedzeniu, rząd pozytywnie ocenia inicjatywę zmian w przepisach Kpk, które zostały zgłoszone w senackim projekcie nowelizacji tej ustawy.
Zaproponowano w nim dwie zmiany: pierwsza dotyczy pomocy stronom procesu i ma na celu wprowadzenie prawa do zwrócenia się do sądu z wnioskiem o możliwość wydania, przez inną stronę lub inny podmiot, materiału mogącego stanowić dowód w sprawie. Zdaniem rządu, wprowadzenie tej zmiany stwarza mechanizm gwarancyjny dla stron poprzez możliwość realnego poszukiwania przez strony dowodów, zwłaszcza tych, których zdobycie - zgodnie z obecnym prawem - byłoby trudne lub niemożliwe. Rząd podkreśla jednak, że takie rozwiązanie jest zbieżne z propozycjami przepisów wprowadzonych do projektu nowelizacji Kpk, który rząd skierował do prac parlamentarnych.
Druga propozycja - to ograniczenie wniosku o uzasadnienie wyroku przed jego zaskarżeniem. W tym przypadku rząd sugeruje dalsze prace parlamentarne, idące w kierunku ograniczenia uzasadnienia wyroku do wskazanych przez strony elementów, jak np. rozstrzygnięcia w kwestii kary. - Należy zaznaczyć, że taki przepis został również wprowadzony do rządowego projektu noweli Kpk, a jego celem było ograniczenie formalizmu procesowego i przyspieszenie postępowania - czytamy w stanowisku rządu.
Rząd za poszerzeniem prawa do uzupełniania dowodów w procesie karnym
Rząd poparł senacki projektu zmian w Kodeksie postępowania karnego, który ma wprowadzić modyfikacje do uchwalonej jesienią zeszłego roku reformy procedury karnej, wprowadzającej tzw. kontradyktoryjność.