Rada Ministrów ma zająć się podczas wtorkowego posiedzenia projektem uchwały w sprawie przyjęcia strategii "Sprawne Państwo 2020", przygotowanym przez ministerstwo administracji i cyfryzacji.
W ramach Strategii przedstawione zostały cele i zadania do realizacji w perspektywie do 2020 r.. Chodzi m.in. o zwiększenie sprawności instytucjonalnej państwa (uporządkowanie kompetencji organów administracji publicznej), skuteczne zarządzanie i koordynację działań rozwojowych, efektywne świadczenie usług publicznych, skuteczny wymiar sprawiedliwości i prokuratura (zwiększenie efektywności egzekucji orzeczeń sądowych, zwiększenie ochrony pokrzywdzonych oraz szerokie wykorzystanie nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych) a także zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa i porządku publicznego.
Innymi celami Strategii są: wprowadzenie zasad otwartego rządu, poprzez zwiększenie przejrzystości i efektywności administracji publicznej, wzrost dostępności zasobów sektora publicznego oraz zdolności administracji do angażowania obywateli w proces rządzenia i konsultacji.
Zgodnie ze Strategią mają być też realizowane działania w kierunku upraszczania procedur administracyjnych i skracania czasu niezbędnego do otrzymania odpowiednich pozwoleń, usprawnienia procesu tworzenia regulacji prawnych. Wzmocnieniu ma także ulec proces koordynacji przebiegu opracowywania i uzgadniania rządowych projektów aktów normatywnych.
Innym celem Strategii jest poprawa relacji między wynikami i nakładami - w zakresie świadczenia usług publicznych, podniesienie efektywności i dostępności świadczenia usług publicznych oraz wprowadzenie standaryzacji i nowoczesnego zarządzania usługami publicznymi. Chodzi m.in. o działania zmierzające do podniesienia efektywności systemu ochrony zdrowia, udostępniania usług prawnych czy konsularnych, ochrony praw konsumenta.
Ministrowie rozpatrzą we wtorek również projekt uchwały w sprawie "Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.)". Celem strategii jest tworzenie w Polsce optymalnych warunków dla przewozu osób i rzeczy, sprzyjających podniesieniu konkurencyjności gospodarczej kraju i poprawie jakości życia obywateli.
W porządku obrad Rady Ministrów są także założenia do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Celem projektowanej ustawy jest udoskonalenie istniejącego systemu oceny energetycznej budynków.
Ministrowie zajmą się też założeniami do projektu ustawy o standaryzacji niektórych wzorów pism w procedurach administracyjnych. Celem projektowanej regulacji jest uproszczenie prawa i stworzenie ułatwień w wykonywaniu działalności gospodarczej przez polskich przedsiębiorców. "Standaryzacja wzorów pism jest elementem niezbędnym dla docelowej elektronizacji procedur administracyjnych, co powinno pozwolić ograniczyć koszty działania administracji publicznej" - podkreślono w uzasadnieniu do projektu ustawy. Według Ministerstwa Gospodarki, zmiany mają pozytywnie wpłynąć na szybkość postępowań i efektywność procedur administracyjnych oraz zmniejszyć obciążenia administracyjne obywateli i przedsiębiorców.
Ministrowie zajmą się również projektem uchwały w sprawie przyjęcia programu "Lepsze Regulacje 2015", którego celem jest stworzenie stabilnego procesu zarządzania legislacyjnego oraz uproszczenie prawa i redukcja barier dla przedsiębiorczości. Program będzie zawierał wykaz działań, które należy podjąć, aby poprawić jakość tworzonego prawa (m. in. rozwój systemu ocen wpływu tworzonych regulacji, poprawa komunikacji) oraz uprościć prawo obowiązujące (w tym redukcja obciążeń administracyjnych, kosztów dostosowawczych oraz innych kosztów funkcjonowania przedsiębiorstw i kosztów ponoszonych przez obywateli. (ks/pap)