Nowa ustawa o zasadach wykonywania niektórych uprawnień Skarbu Państwa ma skodyfikować obszar zarządzania majątkiem państwowym, zaangażowanym w działalność spółek kapitałowych. W pewnych obszarach odnosić się będzie również do wykonywania praw i obowiązków przysługujących Skarbowi Państwa w stosunkach cywilnoprawnych, dotyczących mienia państwowego, nie należącego do innych państwowych osób prawnych, a stanowiącego nieruchomości oraz autorskie prawa majątkowe.
Ustawa ma m.in. wprowadzić kategorię spółek o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa. Celem jej wprowadzenia – czytamy w uzasadnieniu do projektu - jest jednoznaczne określenie, w ramach zagwarantowanej przez art. 295 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską swobody kształtowania przez państwo członkowskie swojego systemu własności, polityki właścicielskiej państwa w odniesieniu do objętych tą kategorią spółek z udziałem Skarbu Państwa oraz zapewnienie przejrzystości w procesie podejmowania przez Skarb Państwa decyzji właścicielskich. W projekcie ustawy określono kryteria, na podstawie których określone spółki zostaną umieszczone w wykazie spółek o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa. Ma obowiązywać zasada, że wykaz spółek o istotnym znaczeniu dla Skarbu Państwa będzie określała Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia – w oparciu o jednoznaczne i obiektywne kryteria (wpływ danej spółki na gospodarkę krajową, przedmiot działalności, określony udział w rynku lub wysokość dochodów uzyskiwanych przez budżet państwa.
Ze wszystkimi propozycjami zawartymi w skierowanym w końcu października br.do konsultacji międzyresortowych projekcie można zapoznać się na stronie internetowej Ministerstwa Skarbu Państwa.