Rada Ministrów przyjęła we wtorek przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych projekt ustawy o zmianie ustawy o policji oraz niektórych innych ustaw.
Projekt nowelizacji ustawy przewiduje, że komendant Centralnego Biura Śledczego Policji, jako organ policji, będzie miał uprawnienia w zakresie czynności operacyjno-rozpoznawczych, dotyczących wnioskowania o zastosowanie kontroli operacyjnej. Uprawnienia te są tożsame z niektórymi uprawnieniami posiadanymi przez komendanta głównego i komendantów wojewódzkich policji. Chodzi np. o prawo do zarządzania kontrolowanego przejęcia przedmiotów pochodzących z przestępstwa, kontrolowanego wręczania korzyści majątkowej, czy zarządzania przesyłki niejawnie nadzorowanej. Jako wyodrębniony podmiot w policji, komendant otrzyma status podmiotu uprawnionego do korzystania z informacji kryminalnych, gromadzonych przez Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych. Wyposażenie komendanta CBŚP w uprawnienia do przeprowadzania czynności operacyjno-rozpoznawczych usprawni przeprowadzanie akcji policyjnych wobec członków zorganizowanych grup przestępczych. Uprawnienia te będą nadal pozostawać pod kontrolą prokuratorsko-sądową. Komendant będzie także organem wykonawczym postanowień prokuratorskich o podjęciu ochrony, zgodnie ze zmianą zaproponowaną w ustawie o świadku koronnym.
Komendant CBŚP będzie miał uprawnienia wykonawcze dotyczące zwalczania przestępczości zorganizowanej (obecnie należą do komendanta głównego KGP). Będzie mógł również występować do sądu z wnioskami o informacje dotyczące umów ubezpieczenia oraz informacje stanowiące tajemnicę bankową. Ma mieć możliwość występowania z wnioskami o udostępnienie informacji, dotyczących danych telekomunikacyjnych oraz danych osób korzystających z usług pocztowych.
Zaproponowano, aby komendanta CBŚP powoływał i odwoływał minister spraw wewnętrznych. W projekcie zawarto przepisy dotyczące uprawnień kadrowych komendanta CBŚP w stosunku do funkcjonariuszy tego biura, w tym przenoszenia i delegowania policjanta pełniącego służbę w CBŚP na obszarze całego kraju, w celu np. wzmocnienia poszczególnych komórek w przypadkach bardziej skomplikowanych i długofalowych spraw.
Jedną z istotnych zmian jest wyraźne doprecyzowanie, że do zadań policji należy fizyczne zwalczanie terroryzmu. Usankcjonuje to udział wyspecjalizowanych jednostek i komórek działających w ramach policji w systemie ochrony antyterrorystycznej Polski. Policja jest formacją, która posiada najbardziej rozbudowane i wyspecjalizowane siły przeznaczone do fizycznego zwalczania terroryzmu, działań minersko-pirotechnicznych, zatrzymań wysokiego ryzyka oraz wsparcia ochrony VIP. Chodzi o: Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP (posiada status specjalnej jednostki interwencyjnej UE), Samodzielne Pododdziały Antyterrorystyczne Policji oraz sekcje antyterrorystyczne komend wojewódzkich policji.
W celu poszukiwania osób zaginionych, zgodnie z projektem nowelizacji ustawy, policji będą przysługiwać uprawnienia do udostępniania i przetwarzania danych telekomunikacyjnych (telefonia komórkowa, internet) oraz danych osób korzystających z usług pocztowych.
Według projektu nowelizacji ustawy, komendant główny policji będzie prowadził zbiór danych DNA. Będą w nim gromadzone i przetwarzane informacje dotyczące osób zaginionych oraz dane osób, od których pobrano wymaz ze śluzówki policzków w celu identyfikacji osób zaginionych lub zwłok o nieustalonej tożsamości. Przyczyni się to do sprawniejszej weryfikacji i przeprowadzania sprawdzeń.