RPO przypomina w swoim liście, że zgodnie z art. 97 ust. 5-8 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej członkowi korpusu służby cywilnej nie przysługuje odrębne wynagrodzenie za ponadwymiarową pracę, a jedyną formą rekompensaty jest możliwość odbioru czasu wolnego.
Jednak Niezależny Komitet Ekspertów, kontrolując obowiązujące w Polsce pragmatyki służbowe stwierdził, że są one niezgodne w szczególności z art. 4 pkt 3 Europejskiej Karty Społecznej przez to, że godziny przepracowane nadliczbowo są kompensowane co do zasady czasem wolnym od pracy jedynie w wymiarze odpowiadającym czasowi przepracowanemu nadliczbowo. Ponadto regulacje ustawowe nie przewidują zwiększonego wynagrodzenia ani rekompensowania czasem wolnym pracy w godzinach nadliczbowych świadczonej przez urzędników służby cywilnej, podczas gdy Niezależny Komitet Ekspertów dopuszcza odstąpienie od tego obowiązku jedynie w odniesieniu do "wysokich funkcjonariuszy państwowych", nie zaś wszystkich osób pełniących funkcje publiczne.
Rzecznik Praw Obywatelskich przypomina też premierowi, że oczekiwana nowelizacja przepisów ustawy o służbie cywilnej nie została dotychczas zrealizowana. RPO zwraca się więc o spowodowanie uwzględnienia projektu ustawy nowelizującej ustawę o służbie cywilnej w zakresie rekompensowania członkom korpusu służby cywilnej pracy w godzinach nadliczbowych, w planie prac legislacyjnych rządu przewidzianych na bieżący rok.
RPO upomina się o godziny nadliczbowe urzędników
Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do Prezesa Rady Ministrów w sprawie zasad rekompensowania członkom korpusu służby cywilnej pracy w godzinach nadliczbowych.