Jak informuje Biuro RPO, zakończyły się konsultacje dotyczące tematów badań antydyskryminacyjnych. Badania te mają dostarczyć rzecznikowi praw obywatelskich wiedzy o zjawiskach społecznych i sytuacji osób narażonych na dyskryminację. Na podstawie uzyskanych informacji Rzecznik formułuje następnie zalecenia dla organów władzy publicznej.
Z informacji RPO wynika, że w konsultacjach wzięło udział kilkadziesiąt organizacji pozarządowych i ośrodków naukowo-badawczych. Do Biura RPO wpłynęły 93 propozycje tematów badań antydyskryminacyjnych. Ponieważ jednak niektóre z nich powtarzały się lub dotyczyły zbliżonych zagadnień, w rezultacie rozpatrzono 70 zaproponowanych tematów badań. Wyboru tematów rekomendowanych do realizacji rzecznik praw obywatelskich dokonał na podstawie zgłoszonych propozycji wraz z uzasadnieniem, opinii ekspertów oraz w oparciu o przyjęte wcześniej kryteria, tj.:
• jak duży wpływ na sytuację danej grupy społecznej ma zgłoszony problem?
• czy zgłoszony temat został już przebadany lub czy jego realizacja jest planowana przez inne organy władzy publicznej?
Rzecznik wybrał do realizacji 4 tematy:
• dostęp do nauczania religii mniejszości wyznaniowych i etyki (do realizacji w II poł. 2014 r.)
• dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości
• dyskryminacja osób transpłciowych w zatrudnieniu
• jakość wsparcia środowiskowego dla osób potrzebujących pomocy w czynnościach życia codziennego
Rzecznik dziękuje uczestnikom za udział w konsultacjach. I podkreśla, że sugestie organizacji pozarządowych i ośrodków naukowo-badawczych dostarczyły szerokiej wiedzy na temat problemów związanych z równym traktowaniem.
RPO sprawdzi, czy jest w Polsce dyskryminacja
Dostęp do nauczania etyki, dostęp osób z niepełnosprawnościami do wymiaru sprawiedliwości oraz dyskryminacja osób transpłciowych w zatrudnieniu takie m.in. problemy będą przedmiotem planowanych przez rzecznika praw obywatelskich badań antydyskryminacyjnych.