Zastępca RPO Stanisław Trociuk w wystąpieniu do prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej informuje, że podczas badania sprawy indywidualnej stwierdziła, że brakuje w uchwale Naczelnej Rady Adwokackiej z 19 listopada 2011 r. w sprawie Regulaminu odbywania aplikacji adwokackiej środków umożliwiających weryfikację decyzji komisji egzaminacyjnej, w przypadku niezaliczenia przez aplikanta kolokwium. - Może to wywołać negatywne dla niego skutki, w postaci skreślenia z listy aplikantów adwokackich – stwierdza RPO.
Rzecznik przypomina, że w sytuacji gdy aplikant uzyska negatywny wynik z kolokwium, a organ samorządu zawodowego stwierdzi jego nieprzydatność do wykonywania zawodu adwokata, aplikantowi przysługuje skarga do sądu administracyjnego. - Niestety, zakres sądowoadministracyjnej kontroli uznaniowej decyzji organów korporacyjnych ogranicza się jedynie do badania faktu, czy aplikant rzeczywiście nie zaliczył kolokwium czy sprawdzianu. Brak natomiast trybu umożliwiającego merytoryczną kontrolę przyczyn wydania przez komisję egzaminacyjną negatywnej decyzji w tym przedmiocie – stwierdza zastepca RPO. Jego zdaniem brak możliwości weryfikacji, błędnej w ocenie skarżącego, decyzji komisji egzaminacyjnej, może ponadto skutkować odmową wydania takiemu aplikantowi zaświadczenia o odbyciu aplikacji.
Rzecznik praw obywatelskich prosi samorząd adwokacki o przedstawienie stanowiska w powyższej sprawie.
RPO: nie ma jak sprawdzić, czy aplikant zaliczył kolokwium
Regulamin odbywania aplikacji adwokackiej nie przewiduje możliwości weryfikacji decyzji komisji egzaminacyjnej w przypadku negatywnego wyniku kolokwium. Skutkiem tego może być niesprawiedliwe usunięcie takiej osoby z listy aplikantów adwokackich twierdzi rzecznik praw obywatelskich.