W swoim wystąpieniu Rzecznik sygnalizuje, że zawarte w pragmatykach służbowych przepisy wskazujące nabycie uprawnień emerytalnych i posiadanie odpowiedniej wysługi lat jako samoistną przesłankę umożliwiającą zwolnienie ze służby, mogą zostać ocenione jako stanowiące dyskryminację ze względu na wiek. Powołując się na regulacje unijne, Rzecznik podkreśla, że dyrektywa Rady 2000/78/WE z dnia 27 listopada 2000 r. ustanawiająca ogólne warunki ramowe równego traktowania w zakresie zatrudnienia dopuszcza zwolnienie funkcjonariusza służb mundurowych ze służby, ale tylko wtedy, gdy wiek ten uniemożliwia wykonywanie zadań, które mogą być powierzone funkcjonariuszowi, z uwzględnieniem wynikającego z prawa celu utrzymania zdolności operacyjnej tej służby.
W ocenie Rzecznika pożądane byłoby wprowadzenie do pragmatyk służbowych przepisów precyzujących zakres możliwych odstępstw od stosowania dyrektywy oraz wskazujących okoliczności, w których zwolnienie funkcjonariusza ze służby nie mogłoby zostać ocenione jako akt dyskryminacji ze względu na wiek. Rzecznik zwraca się do Prezesa rady Ministrów z prośbą o przedstawienie stanowiska w sprawie.
RPO: funcjonariusz niech służy, jeśli chce
Trwa wciąż spór o wiek emerytalny służb mudnurowych, a tymczasem obowiązują w nich przepisy umożliwiające zwolnienie funkcjonariusza gdy osiągnie obecnie obowiązujący wiek, nawet jeśli chce on nadal pracować. Rzecznik praw obywatelskich wystąpiła do premiera z sugestią by zmienić te przepisy oraz praktykę, ponieważ może ona być przejawem dyskryminacji ze względu na wiek.