W wystąpieniu do podsekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Rzecznik pisze o potrzebie skutecznego zagwarantowania w procesie karnym uprawnień dzieci do swobodnego wyrażania poglądów we własnych sprawach.
RPO przypomina, że na wniosek pokrzywdzonego, podejmowane są działania w przypadku znacznej części czynów popełnionych na szkodę osoby najbliższej, takich jak uszkodzenia ciała określonego w art. 157 § 5 k.k. czy przeciwko mieniu, m.in. art. 278 § 4, 284 § 4 k.k. Zdaniem Rzecznika, w przypadku tych przestępstw, niemożność złożenia wniosku przez pokrzywdzone dziecko może być skuteczną barierą przed zainicjowaniem postępowania karnego w sytuacji, gdy sprawcą czynu jest przedstawiciel ustawowy lub osoba, pod której pieczą pozostaje dziecko.
Rzecznik zwrócił się do Ministerstwa Sprawidliwości o wyrażenie stanowiska w sprawie poszerzenia uprawnień procesowych małoletnich poprzez przyznanie im możliwości złożenia wniosku o ściganie wymienionej kategorii przestępstw. Alternatywą dla tej propozycji może być - zdaniem RPO - ściganie z urzędu wszystkich przestępstw popełnionych wobec małoletnich.
RPO: dziecko nie może złoźyć wniosku o ściganie
Rzecznik Praw Obywatelskich sygnalizuje resortowi sprawiedliwości, że są trudności z wszczęciem postępowania karnego w przypadku czynów ściganych dopiero po złożeniu stosownego wniosku, gdy ofiarą takiego czynu jest dziecko.