Jak informuje MS, w trakcie spotkania w resorcie rozmawiano na temat współpracy w sprawach dotyczących ekstradycji, przestępczości w sieci (cybercrime) oraz ratyfikacji Konwencji rady Europy z 2001 r. o cyberprzestępczości (tzw. konwencja budapesztańska). - Polska dostrzega zagrożenia, jakie wiążą się z cyberprzestępczością i aktywnie włącza się w jej zwalczanie. Polski system prawa karnego jest wyposażony we wszelkie narzędzia, które temu służą. Spełniamy także unijne standardy w tym zakresie – mówił podczas rozmowy minister sprawiedliwości Marek Biernacki.
Konwencja Rady Europy z 23 listopada 2001 r. o cyberprzestępczości została otwarta do podpisu w dniu 23.11.2001 r. Jej celem jest stworzenie jednolitych ram prawnych w zakresie skutecznego przeciwdziałania przestępczości komputerowej poprzez ustalenie katalogu przestępstw, ustanowienie specyficznych procedur dotyczących wykrywania i ścigania cyberprzestępczości, a także określenie zasad współpracy międzynarodowej w tej mierze.
Przedmiotem regulacji Konwencji są nie tylko zagadnienia ściśle związane z przestępczością komputerową, ale również inne, tylko pośrednio łączące z tą problematyką. Dotyczy to zwłaszcza kryminalizacji produkcji i rozpowszechniania pornografii dziecięcej, oszustw popełnianych za pomocą systemu komputerowego oraz naruszeń praw autorskich i pokrewnych dokonywanych w podobny sposób.
Jak poinformował rzecznik Prokuratury Generalnej, podczas spotkania w PG rozmawiano na temat wzajemnej współpracy w sprawach karnych i dotyczących ekstradycji, przestępczości w sieci (cybercrime) oraz ratyfikacji Konwencji Rady Europy z 2001 r. o cyberprzestępczości - tzw. konwencji budapeszteńskiej. - Szczególną uwagę poświęcono problemom występującym w zakresie realizacji wniosków o pomoc prawną w sprawach karnych, a zwłaszcza tempa ich realizacji - poinformował Martyniuk. Jak podkreślił, przedstawiciele obu stron zobowiązali się do podjęcia działań przyspieszających tempo realizacji tych wniosków.
USA realizują 210 wniosków o pomoc prawną z Polski. W sprawach ekstradycyjnych strona amerykańska rozpatruje 27 wniosków z Polski, a strona polska - 15 wniosków strony amerykańskiej. (ks/pap)