W czasie odbywającego się tam po raz dwudziesty Forum Ekonomicznego w piątek po raz pierwszy doszło do spotkania ministrów sprawiedliwości czterech krajów stanowiących Grupę Wyszehradzką. "To faktyczna reaktywacja grupy" - mówił polski minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.
Ministrowie: Jirzi Pospiszil z Czech, Lucia Zitnianska ze Słowacji i Robert Repassy z Węgier rozmawiali w Krynicy o współpracy w wykorzystywaniu nowoczesnych technologii. Wspólnie wzięli udział w panelu moderowanym przez prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego o współczesnych wyzwaniach wymiaru sprawiedliwości, odbyli też cykl spotkań bilateralnych. - Żyjemy w czasie ciągłych zmian geopolitycznych, społecznych i technologicznych. Niezależnie jednak od tych zmian autorytet wymiaru sprawiedliwości, jako jednego z podstawowych filarów demokratycznego państwa prawa, zawsze powinien opierać się na jakości i efektywność jego działania - mówił w trakcie dyskusji minister Krzysztof Kwiatkowski. - Problemy, które stanowią obecnie największe wyzwanie dla polskiego wymiaru sprawiedliwości, można postrzegać dwojako. Z punktu widzenia społeczeństwa, ale również z punktu widzenia kadry sędziowskiej - dodał.
Wyzwania stojące przed wymiarem sprawiedliwości nie tylko Polski, ale także Czech, Słowacji i Węgier były tematem spotkań bilateralnych, do jakich doszło w trakcie szczytu ministrów. Rozmowy polskiego i węgierskiego ministrów sprawiedliwości poświęcone były priorytetom prezydencji obu krajów w Unii Europejskiej. Węgrzy obejmą ją już 1 stycznia 2011 r., Polacy - pół roku później. - Niezwykle cieszy mnie fakt, iż nasze kraje podjęły działania mające na celu usprawnienie procesu przygotowań do prezydencji w Radzie UE. Jestem przekonany, iż podpisane 24 marca 2010 r. porozumienie w sprawie współpracy w związku z nadchodzącym sprawowaniem przewodnictwa w Radzie UE przez Węgry i Polskę przyczyni się do wzmocnienia współpracy między naszymi ministerstwami, a w konsekwencji umożliwi to osiągnięcie wyznaczonych priorytetów programowych obu naszych prezydencji - mówił w trakcie spotkania minister Krzysztof Kwiatkowski.
Ministrowie rozmawiali także na temat planowanej reformy sądownictwa, a w szczególności wprowadzenia ocen okresowych sędziów, co jest zamiarem Ministerstwa Sprawiedliwości Węgier. Jednym z efektów spotkań ministrów będzie powstanie specjalnej polsko-węgierskiej grupy roboczej, mającej na celu wspólne przygotowania do prezydencji obu krajów w Unii Europejskiej.
Rozmowy z czeskimi partnerami poświęcone były m.in. reformie wymiaru sprawiedliwości w zakresie prawa upadłościowego. Przede wszystkim dotyczyły jednak funkcjonującemu w Polsce Systemowi Dozoru Elektronicznego, wprowadzenie którego - wzorując się na polskich rozwiązaniach - planują Czesi. Minister Krzysztof Kwiatkowski nie tylko podzielił się z ministrem sprawiedliwości Czech doświadczeniami z wdrażania systemu w Polsce, ale przekazał mu także komplet materiałów dotyczący tego procesu.
Przedstawiciele słowackiego ministerstwa sprawiedliwości poprosili polskiego ministra o informacje na temat planowanej reformy sądownictwa, a w szczególności na temat wdrożenia ocen okresowych sędziów połączonych z indywidualnym planem ich rozwoju. Ministrowie wymienili także doświadczenia związane z funkcjonujących na Słowacji centrami pomocy prawnej obywatelom. Dyskutowali także o polskich rozwiązaniach dotyczących bezpłatnej pomocy i informacji prawnej.
Ważnym momentem szczytu było podpisanie deklaracji o współpracy w zakresie zwiększania efektywności wymiaru sprawiedliwości. Podstawowym celem deklaracji jest podjęcie współpracy w zakresie zapewnienia odpowiedniej jakości i efektywności pracy wymiaru sprawiedliwości, nawiązanie otwartej i konstruktywnej współpracy oraz przygotowanie odpowiednich środków z myślą o dążeniu ku zwiększaniu efektywności wymiaru sprawiedliwości (szczególnie w zakresie stosowania nowoczesnych technologii). . - Obecnie dzięki szybkim łączom on-line rozważamy m.in. utworzenie wspólnego centrum serwisowego, które wykonywałoby we wszystkich państwach usługi na rzecz wymiaru sprawiedliwości. Zastanawiamy się także nad ewentualnym wspólnym centrum szkoleniowym lub centrum eksperymentalnym dla obsługi sądów w zakresie IT - mówił w Krynicy Kwiatkowski.