Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki. Więcej, doradcy podatkowi będą mogli się reklamować oraz bezterminowo zawieszać swoją działalność bez obaw, że zostaną skreśleni z listy . Takie są najnowsze propozycje zmian do ustawy o doradztwie podatkowym przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Będzie to mała nowelizacja, która najpóźniej w lutym ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad dużą mają się zacząć już w tym roku.
Projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym przygotowany przez Ministerstwo Finansów jest obecnie na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych i ma na celu dostosowanie tej ustawy do wymogów dyrektywy usługowej. Zakłada m.in. rozszerzenie form wykonywania zawodu doradcy podatkowego oraz nadaje nowe kompetencje doradcom. Mimo zapowiedzi przedstawicieli Ministerstwa Gospodarki, które koordynuje prace nad implementacją dyrektywy, że projekt zostanie opublikowany do końca 2008 roku, tak się nie stało. O zmianach, jakie niesie nowelizacja, poinformował przedstawiciel Ministerstwa Finansów podczas spotkania z państwową komisją egzaminacyjną do spraw doradztwa podatkowego, a o sprawie napisała Gazeta Prawna i Rzeczpospolita.
Dyrektywa usługowa ma na celu liberalizację rynku usług w UE. Zmiany dotyczą możliwości wykonywania doradztwa podatkowego przez wszystkie spółki kapitałowe, a nie tylko te wpisane na listę osób prawnych uprawnionych do jego wykonywania. Doradztwem w tych spółkach będą jednak mogły zajmować się tylko osoby wpisane na listę doradców podatkowych. Z dyrektywy wynika również, że doradcy będą mogli tworzyć spółki multidyscyplinarne z przedstawicielami innych zawodów, np. z radcami prawnymi. Będą też mogli wykonywać usługi w spółce komandytowo-akcyjnej - pisze GP.
Kolejną zmianą jest ustawowe zniesienie zakazu reklamy. Obecne rozwiązanie funkcjonuje wyłącznie w ustawie o doradztwie. Doradcy podatkowi mają zakaz reklamy w zasadach etycznych. Nadal będzie on wiążący po wykreśleniu go z ustawy. Doradcy mają także uzyskać możliwość wykonywania innej działalności niż doradztwo podatkowe. Dziś katalog czynności, które mogą podejmować, jest dość wąski i sprowadza się do działalności edukacyjnej, szkoleniowej, wydawniczej, prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz różnego rodzaju doradztwa. Również w tym przypadku mają znaleźć zastosowanie zasady etyczne.
Doradcy podatkowi mają otrzymać również szersze uprawnienia, np. do reprezentowania klientów w sprawach celnych czy egzekucji. Zostaną również złagodzone sankcje, jak np. skreślenie z listy doradcy podatkowego, który nie zawarł na czas ubezpieczenia OC. Po zmianach za brak ubezpieczenia będą groziły sankcje dyscyplinarne. Nowością nie jest też zmiana w zakresie zawieszenia działalności doradczej, na mocy której doradcy będą mogli zawieszać działalność na czas nieokreślony. Umożliwi to m.in. zatrudnianie doradców w organach podatkowych i kontroli skarbowej. Według Gazety w ustawie ma się także znaleźć przepis umożliwiający doradcom udzielanie dalszych pełnomocnictw (substytucji) oraz zmiana regulacji dotyczących komisji egzaminacyjnej ds. doradztwa podatkowego.
(Źródło: GP/KRDP/MF/KW)
Rewolucyjne zmiany przepisów dla doradców podatkowych
Doradcy podatkowi będą mogli udzielać pełnomocnictw radcom prawnym i adwokatom oraz prowadzić z nimi spółki. Więcej, doradcy podatkowi będą mogli się reklamować oraz bezterminowo zawieszać swoją działalność bez obaw, że zostaną skreśleni z listy . Doradcy podatkowi mają otrzymać również szersze uprawnienia, np. do reprezentowania klientów w sprawach celnych czy egzekucji. Takie są najnowsze propozycje zmian do ustawy o doradztwie podatkowym przygotowane przez Ministerstwo Finansów. Będzie to mała nowelizacja, która najpóźniej w lutym ma trafić do uzgodnień międzyresortowych. Prace nad dużą mają się zacząć już w tym roku.