Zdaniem Fundacji Helsińskiej, konieczna jest przede wszystkim zmiana procedury odwoławczej od decyzji o zakazie odbycia zgromadzenia. Fundacja wystosowała parę tygodni temu po raz kolejny pismo do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie nie wykonania wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka z 3 maja 2007 r. w sprawie Bączkowski i Inni przeciwko Polsce (skarga nr 1543/06).
Z doświadczeń Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wynika, że nadal najpoważniejszym problemem związanym zfunkcjonowaniem wolności zgromadzeń w Polsce jest długość terminów na wniesienie przez organizatora odwołania od zakazu odbycia zgromadzenia, a tym samym możliwości uzyskania decyzji wojewody, jako organu odwoławczego, przed datą planowanego zgromadzenia. Fundacja uważa też, że kwestią wymagającą rozważenia jest utrzymanie kognicji sądów administracyjnych w zakresie rozpoznawania skarg na decyzje wojewody w przedmiocie odwołania od zakazu odbycia zgromadzenia. W praktyce bowiem okazuje się, że procedura ta trwa bardzo długo, np. postępowanie w sprawie głośnej swego czasu odmowy zgody na zgromadzenie Masy Krytycznej w Poznaniu (2009 rok) trwało prawie 9 miesiecy.
Autorzy listu do MSWiA pisali, że spodziewali się, że problem ten zostanie rozwiązany w przygotowanej w MSWiA nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach i Kodeksu wykroczeń. Jednak przygotowany wcześniej projekt został w połowie ubiegłego roku skierowany do ponownych uzgodnień międzyresortowych, a do tego nie ma go w obowiązujacym obecnie planie priorytetów legislacyjnych rządu.
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji udzieliło odpowiedzi na pismo Fundacji. Wynika z niej, że w trakcie prac nad projektem nowelizacji ustawy Prawo o zgromadzeniach, krytyczne uwagi do projektu zgłosiło Rządowe Centrum Legislacji. Po ustosunkowaniu się do nich przez MSWiego w listopadzie ubiegłego roku, "brak jest odpowiedzi ze strony RCL". - W związku z tym "nie jest obecnie możliwe przedstawienie planu działania w zakresie uchwalenia przygotowanej przez MSWiA nowelizacji" - informuje MSWiA.
Zdaniem Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, zbliżający się koniec kadenncji parlamentu sugeruje, że ustawa ta nie zosatnie w najbiższym czasie uchwalona. A tymczasem 3 maja minie czwarta rocznica od wydania wspomnianego wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Resorty nie mogą się porozumieć ws. zmiany prawa o zgromadzeniach
Obowiązujące w Polsce prawo o zgromadzeniach wymaga nowelizacji - uważa Helsińska Fundacja Praw Człowieka i pyta MSWiA, dlaczego w cztery lata po zobowiązującym do tego Polskę wyroku Trybunału w Strasburgu, nowe przepisy nie zostały jeszcze przygotowane. Z odpowiedzi resortu wynika, że przyczyną jest brak współdziałania w tej sprawie ze strony Rządowego Centrum Legislacji.