Prezydent RP w Regulaminie Sądu Najwyższego określił m.in. nowe liczby stanowisk sędziowskich w poszczególnych izbach. Określa też sposób losowania sędziów Sądu Najwyższego do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej  celem przeprowadzenia tzw. testu niezawisłości i bezstronności.

Najwięcej sędziów w Izbie Cywilnej

Rozporządzenie Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 14 lipca 2022 r. dostosowuje organizację Sądu Najwyższego do nowej struktury i funkcji, które wynikają z nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym wchodzącej w życie 15 lipca 2022 r.

W czterech izbach Sądu Najwyższego ustalona została liczba stanowisk sędziego na:

  • 43 – w Izbie Cywilnej,
  • 39 – w Izbie Karnej,
  • 22 – w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych,
  • 21 – w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych.

Liczba  stanowisk w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej wynika z ustawy i wynosi 11.

Nieprzezroczyste pojemniki w przezroczystej unie

Regulamin precyzuje sposób losowania sędziów Sądu Najwyższego w pierwszym etapie wyznaczania sędziów do orzekania w Izbie Odpowiedzialności Zawodowej. Do losowania przeprowadzanego podczas posiedzenia Kolegium Sądu Najwyższego przygotowany zostanie przezroczysty pojemnik (urna), w której umieszczone będą mniejsze, nieprzezroczyste pojemniki zawierające kartki z nazwiskami i imionami sędziów biorących udział w losowaniu.

Natomiast  losowanie składów orzekających w sprawach wniosków i odwołań w ramach tzw. testu niezawisłości i bezstronności prowadzone będzie w poszczególnych izbach przez Prezesów Sądu Najwyższego lub wyznaczone przez nie osoby przy pomocy kartek z nazwiskami i imionami sędziów znajdujących się w nieprzezroczystym pojemniku pełniącym rolę urny. Regulamin przewiduje, że do każdej sprawy losowanych jest dodatkowo dwóch sędziów zastępców.

Regulamin wprowadza także wiele  innych zmian organizacyjnych, m.in. połączone zostaną Biblioteka Sądu Najwyższego i Archiwum Sądu Najwyższego, które zostaną włączone do struktur Kancelarii Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego. Zmiana ta wejdzie jednak w życie dopiero 1 stycznia 2023 r.