Opinię tę wiceprezes Krajowej rady radców Prawnych wygłosił w Ministerstwie Spraiwedliwości podczas inauguracyjnego posiedzenia Zespołu ds. monitorowania zmian w procedurze karnej wprowadzonych ustawą z dnia 27 września 2013 r. Poruszył w nim m.in. problem organizacji sprofilowanych szkoleń dla radców prawnych, którzy mogą występować w świetle nowej procedury w charakterze obrońców w postępowaniu karnym i karnym skarbowym. - Organizatorem szkoleń w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych powinna być Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury dysponująca odpowiednio przygotowanymi materiałami i grupą doświadczonych wykładowców, którzy obecnie prowadzą takie zajęcia dla sędziów i prokuratorów - mówił Arakadiusz Bereza.
Tymczasem przedstawiciel Prokuratury Generalnej podczas tego samego spotkania wskazywał na brak przygotowania prokuratorów do występowania w nowej roli w kontradyktoryjnym modelu postępowania karnego oraz wyraził obawę co do przeciążenia pracą prokuratorów w ramach prowadzonych postępowań przygotowawczych.
Zespół został powołany przez Ministra Sprawiedliwości, a jego celem jest analiza przepisów znowelizowanego kodeksu postępowania karnego, które mają wejść w życie 1 lipca 2015 r. oraz zidentyfikowanie problemów jakie na tym tle mogą wystąpić w funkcjonowaniu szeroko pojętego wymiaru sprawiedliwości.
Radcowie przygotowują się do nowych procesów, prokuratorzy mają obawy
Wprowadzenie nowego modelu procedury karnej jest największą reformą ostatnich lat, stanowi wyzwanie dla sędziów, prokuratorów, radców prawnych, adwokatów i wymaga właściwego przygotowania ze strony przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych twierdzi wiceprezes KRRP Arkadiusz. Bereza.