Wyróżnienie „Kryształowe serce radcy prawnego” otrzymują radcowie prawni i aplikanci radcowscy, którzy wyróżniają się bezinteresowną pomocą prawną m. in. na rzecz osób fizycznych, organizacji społecznych, instytucji realizujących cele publiczne, kościołów i związków wyznaniowych czy rodzin dotkniętych klęskami. Zgłoszenia są przyjmowane przez okręgowe izby radców prawnych.
W tym roku nagrody otrzymali:
Ryszard Kowalczuk z OIRP Białystok
Od 2003 r. pełni funkcję Rzecznika Funduszu Seniora i ściśle współpracuje z Komisją Socjalno – Bytową OIRP Białystok. Spotyka się systematycznie z radcami – seniorami, odwiedza ich w domach i ... szpitalach. Pomaga w załatwieniu różnych spraw związanych z problemami życia codziennego a także wspiera ich finansowo. Pełni stałe dyżury w OIRP Białystok gdzie spotyka się z seniorami poszukującymi nie tylko pomocy, ale także zwykłej ludzkiej rozmowy.
Zygmunt Ciechorski z OIRP Bydgoszcz
Od lat wyróżnia się w działalności społecznej i dobroczynnej. Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych w Bydgoszczy gdzie nieodpłatnie udziela porad prawnych w sprawach związanych z pomocą społeczną, zasiłkami, eksmisją czy konfliktami pracowników z pracodawcami. Był działaczem w Regionalnym Komitecie Więzionych za przekonania, aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bezrobotnych i Osób Wspierających oraz bezpłatnie doradzał na rzecz Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy.
Krystyna Gryncewicz z OIRP Gdańsk
Aktywnie działa na zasadzie pro bono w Ośrodku Adopcyjno – Opiekuńczym w Gdańsku. Bierze udział w comiesięcznych posiedzeniach Rady Rodzinnej ośrodka, podczas których dokonywana jest kwalifikacja osób zgłaszających gotowość przysposobienia dziecka oraz kandydatów na rodziny zastępcze i placówki rodzinne. Zawsze otwarta na los dzieci pozbawionych rodzinnej opieki. Kilkakrotnie brała udział w przygotowywaniu festynu „Podziel się domem” adresowanego do dzieci z rodzin zastępczych.
Małgorzata Kałuża z OIRP Katowice
Współpracuje na zasadzie pro bono ze Stowarzyszeniem Pomocy Dzieciom i Młodzieży „Dom Aniołów Stróżów” od 2000 roku. Zaprasza także do współpracy innych prawników. Wielokrotnie była inicjatorem pomocy w zdobywaniu środków finansowych na obozy letnie i zimowe, prezenty świąteczne a także pomoc rzeczową. Udziela także nieodpłatnej pomocy prawnej parafianom i przyjaciołom parafii p.w. Najświętszego ciała i krwi Chrystusa w Katowicach.
Franciszka Pniewska z OIRP Koszalin
Od lat udziela bezpłatnych porad w Katolickiej Poradni Rodzinnej, Domu Samotnej Matki i Klubie Abstynenta „Pomorze” w Koszalinie. Ze swej działalności pro bono uczyniła wręcz stałą praktykę. Podczas cotygodniowych dyżurów w Katolickiej Poradni Rodzinnej udziela porad, pomaga w sporządzaniu pism do odpowiednich organów i instytucji. Wiele osób korzysta z pomocy Pani Franciszki Pniewskiej przez długi czas Jest w Koszalinie prawdziwą instytucją, do której mogą ze swymi problemami zgłosić się wszyscy potrzebujący.
Elwira Skoczek z OIRP Kielce
Udziela bezpłatnej pomocy prawnej wielu organizacjom wśród których można m. in. wymienić Polski Związek Głuchych, Caritas Diecezji Radomskiej, Radomski Klub Piłkarski 1926 Broń Radom, Radomskie Stowarzyszenie Sportu i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych „Start”, Stowarzyszenie Centrum Młodzieży „Arka” czy Stowarzyszenie Ochrony Zdrowia Psychicznego „Wzajemna Pomoc”. Jest osobą wrażliwa na krzywdę innych, szczególnie ubogich i nigdy nie odmawia im pomocy. Bierze także czynny udział we wszystkich akcjach udzielania bezpłatnej pomocy organizowanych przez OIRP w Kielcach.
Teresa Gniadek z OIRP Kraków
Wyróżnia się w działalności społecznej i świadczeniu nieodpłatnych usług prawnych na rzecz Towarzystwa Przyjaciół Chorych „Hospicjum im. Św. Łazarza”. Udziela darmowej pomocy prawnej także innym hospicjom opiekującym się nieuleczalnie chorymi w różnych miastach Polski. Jej doświadczenie i bezinteresowna pomoc daje możliwość ruchowi hospicyjnemu na zgodną z prawem organizację pracy stowarzyszeń hospicyjnych.
Maria Ewa Tyszkiewicz z OIRP Lublin
Od początku wykonywania zawodu radcy prawnego łączy pracę zawodową z działalnością społeczną na rzecz samorządu radców prawnych. Aktywnie uczestniczy w akcjach na rzecz pomocy prawnej ludziom najuboższym, dotkniętych klęskami żywiołowymi a także ofiarom przemocy w rodzinie. Włączyła się także aktywnie w pomoc ludziom bezdomnym i bezrobotnym z terenu województwa lubelskiego. Założyła także Towarzystwo Odnowy Zabytków na terenie Łukowa oraz działa charytatywnie na rzecz rozwoju Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Jan Bodo Kaftański z OIRP Łódź
Od wielu lat związany z Łódzkim Stowarzyszeniem Pomocy Szkole. Utworzył i prowadzi punkt bezpłatnych porad prawnych dla członków indywidualnych i szkół należących do Stowarzyszenia. Samodzielnie ufundował trzy stypendia. Dzięki swej kreatywności i wiarygodności pozyskał dla Stowarzyszenia instytucjonalnych darczyńców. Od lat wspiera także Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Jest laureatem medalu „Serce Dziecku” przyznawanego przez Kapitułę Dziecięco – Młodzieżową w Łodzi.
Maria Tomułowicz z OIRP Olsztyn
Przez wiele lat działała pro bono w Poradni Prawnej Zarządu Miejskiego Ligi Kobiet oraz w Poradni Prawno Społecznej Pomocy Rodzinie. Współdziałała z licznymi organizacjami społecznymi. Od 2002 roku prowadzi bezinteresownie doradztwo prawne w Ośrodku Prawno – Mediacyjnym Fundacji Inicjatyw Kobiet Aktywnych. Współpracuje również z domami opieki społecznej w Olsztynie. Działa także w Stowarzyszeniu Dzieci Chorych na Dawna. Udziela również porad prawnych słuchaczom Polskiego Radia Olsztyn.
Aleksandra Pacho z OIRP Opole
Od wielu lat pomaga ludziom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Nieodpłatnie pomaga kobietom dotkniętym agresją domową, w sprawach o alimenty także w przypadkach konieczności ich prowadzenia poza granicami Polski. Pomaga także osobom szczególnie dotkniętym trudnościami także z powodu niesprawności i niezaradności życiowej. Pomagała także osobom dotkniętym skutkami powodzi.
Sławomir Kubat z OIRP Poznań
Od lata działa na rzecz organizacji społecznych. Bezinteresownie zaangażował się w organizację Związku Zawodowego Artystów Muzyków Instrumentalistów Dętych Blaszanych przy poznańskiej filharmonii. Stanisław Kubat doradza także pro bono organizacji pożytku publicznego „Lepszy świat” Nominację do nagrody zgłosiły także osoby prywatne znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej, które bez pomocy Sławomira Kubata „nie mogłyby dochodzić swych praw a pojęcie sprawiedliwości byłoby nic nie znaczącym pojęciem”.
Maria Janina Drabik z OIRP Rzeszów
Od ponad 10 lat jest członkiem Stowarzyszenia Rodzina Kolpinga w Jarosławiu, w ramach którego aktywnie angażuje się w działalność społeczno – charytatywną na rzecz dzieci, młodzieży oraz osób starszych. Bardzo aktywnie angażuje się także w działalność realizowanego przez władze samorządowe Jarosławia programu „Prawo dla każdego”, w ramach którego udziela bezpłatnej pomocy prawnej w zakresie walki z patologiami oraz zagrożeniami dnia codziennego osobom niezamożnym, starszym, których sytuacja materialna nie pozwala na skorzystanie z płatnej pomocy prawnej. Bezinteresownie pomaga także środowiskom nauczycielskim.
Tomasz Dauerman z OIRP Wałbrzych
Aktywnie działa na rzecz Fundacji Osób Poszkodowanych i Pokrzywdzonych „Okno na świat”, gdzie udziela bezpłatnej pomocy prawnej a także wsparcia finansowego. Świadczył także nieodpłatną pomoc prawną na rzecz Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Aktywnie uczestniczy w sposób bezinteresowny we wszystkich działaniach podejmowanych przez Zachodnią Izbę Gospodarczą we Wrocławiu na rzecz przedsiębiorców angażując się- poprzez świadczenie pomocy prawnej - w rozwiązywanie problemów społecznych i gospodarczych.
Elżbieta Gozdowska z OIRP Warszawa
Aktywnie uczestniczy we wszystkich działaniach o charakterze pro publico bono prowadzonych przez Izbę Warszawską. Od początku powstania inicjatywy udzielania nieodpłatnych porad prawnych przez członków OIRP Warszawa wspiera potrzebujących swoją wiedzą i doświadczeniem poprzez dyżury w Urzędach Dzielnicy Warszawa Mokotów, Mocno zaangażowała się także w trakcie akcji „Niebieski parasol”. Regularnie udziela także bezpłatnych porad podczas dyżurów w programie „Interwencja” TV Polsat.
Sylwia Zarzycka z OIRP Wrocław
Od wielu lat bezinteresownie wspiera pod względem prawnym, a także jako woluntariusz Fundację „Mam Marzenie”, która pomaga spełnić marzenia dzieci cierpiących na choroby zagrażające ich życiu. Udziela także bezpłatnych porad prawnych osobom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej a także służy pomocą prawną członkom związku zawodowego NSZZ Solidarność przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gorzowie Wielkopolski: podjęła się bezpłatnej obrony bezprawnie zwolnionym członkom związku.
Joanna Surmiak z OIRP Zielona Góra
Bezinteresownie pomaga Stowarzyszeniu Ośrodek Integracji Społecznej udzielając porad prawnych. Dzięki pomocy Joanny Surmiak utworzony przy Stowarzyszeniu Niepubliczny Zakład Pielęgnacyjno Opiekuńczy- sprawujący opiekę nad osobami starszymi i chorymi – został wpisany do rejestru. Joanna Surmiak działa także- udzielając bezpłatnych porad prawnych - w Stowarzyszeniu „Nasze Dzieci” ukierunkowanym na pomoc wychowankom pogotowia poprzez organizacje wyjazdów wakacyjnych wychowanków a także prowadzenie akcji świątecznej.
Nagrody specjalne prezesa krajowej Rady Radców Prawnych otrzymały także:
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Kielcach, która przeprowadziła szereg działań związanych z popularyzacją nieodpłatnej pomocy prawnej m. in. Stowarzyszeniu Wiosek Dziecięcych czy też Świętokrzyskiemu Stowarzyszeniu Pomocy Chorym na Cukrzycę. W związku z powodzią, która miała miejsce w 2010 r. utworzony został w Sandomierzu punkt udzielania porad prawnych dla powodzian. Z inicjatywy członków Izby zorganizowana została pomoc rzeczowa i finansowa dla radców prawnych, którzy ucierpieli w wyniku powodzi. Także wielu członków OIRP w Kielcach indywidualnie pomagało poszkodowanym przez powódź. Radcowie prawni z OIRP w Kielcach brali także czynny udział, na zasadach pro bono, w akcji „Wielka kwesta” prowadzonej w celu pozyskania funduszy na renowację zabytkowych nagrobków. Okręgowa Izba radców Prawnych w Kielcach wyjątkowo aktywnie włączyła się w promocję i realizację wszystkich akcji „Niebieski Parasol.
Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi. W grudniu 2010 r. rozpoczął się w Łodzi pilotażowy program edukacji prawnej w szkołach ponad gimnazjalnych. Zajęcia są prowadzone przez radców prawnych łódzkiej izby w 24 łódzkich liceach ogólnokształcących, z udziałem uczniów z ponad stu klas drugich. Radcowie prawni w ramach dwugodzinnych zajęć lekcyjnych realizują program opracowany przez Okręgową Izbę Radców Prawnych w Łodzi we współpracy z Wydziałem Edukacji Urzędu Miasta Łodzi, a zainicjowany przez Krajową Radę Radców Prawnych i Ministerstwo Sprawiedliwości. W projekt zaangażowało się kilkudziesięciu prawników. Program zwraca głównie uwagę na połączenie koniecznych zagadnień o charakterze teoretycznym z najbardziej interesującymi młodzież aspektami praktycznymi.