Przyjęta 27 listopada br. uchwała Krajowej Rady Radców Prawnych zakłada, że na każdym z trzech lat szkolenia aplikanci mają uczestniczyć w 240 godz. zajęć, podzielonych na wykłady i ćwiczenia. Zajęcia w formie wykładów i ćwiczeń odbywać się będą w ciągu jednego dnia w tygodniu podczas całego roku szkoleniowego. Wykłady – można przeczytać w programie aplikacji – to zajęcia prowadzone metodą konwersatoryjną lub seminaryjną, a osoby prowadzące seminaria mają posługiwać się przykładami z konkretnych spraw. Ćwiczenia natomiast to zajęcia prowadzone z aktywnym udziałem uczestników.
Poza wykładami i ćwiczeniami, aplikanci mają odbywać także praktyki, na co mają poświęcać również jeden dzień w tygodniu, ale inny niż przeznaczony na wykłady i ćwiczenia. Praktyki mają odbywać się w kancelariach radców prawnych oraz spółkach radców prawnych i adwokatów, w biurach prawnych przedsiębiorstw i innych jednostek organizacyjnych, w tym w organach administracji publicznej, a w miarę możliwości także w sądach. Opiekunowie praktyk zobowiązani będą do zapewnia aplikantom udziału w co najmniej trzech rozprawach w ciągu pierwszych sześciu miesięcy aplikacji, tzn. przed nabyciem przez nich prawa do występowania przed sądem. Niezależnie od tego patroni będą mieli obowiązek zapewnienia aplikantom udziału w co najmniej trzech rozprawach podczas każdego roku szkolenia.
Uchwalony przez Krajową Radę Radców Prawnych program aplikacji zawiera także szczegółowy wykaz zagadnień, jakie mają być omówione podczas szkolenia.
Nowa sytuacja, w jakiej znalazły się samorządy prawniczy w związku z wyjątkowo licznym w tym roku naborem na aplikacje, zmusza do je zmian w zasadach prowadzenia tego szkolenia. Krajowa Rada Radców Prawnych postanowiła właśnie wprowadzić nowy regulamin aplikacji. Określa on zarówno to, czego aplikanci mają się nauczyć, jak również zasady ich szkolenia oraz prowadzenia praktyk. Program aplikacji