Jak poinformowano, 5 sierpnia odbyło się ostatnie spotkanie radców prawnych stanowiących grupę ekspercką z przedstawicielami resortu sprawiedliwości dotyczące rozporządzeń w sprawie opłat za czynności radców prawnych, w którym uczestniczyli wiceprezes KRRP Arkadiusz Bereza, wiceprezes KRRP Zbigniew Pawlak i współpracownik kierownika OBSiL Przemysław Mijal.
Z komunikatu wynika, że na spotkaniu osiągnięto porozumienie co do podwyższenia niektórych dodatkowych stawek z wyboru, argumentując to charakterem tych spraw (np. skarga na czynności komornika). Uwzględniono także postulowane przez KRRP doprecyzowanie mechanizmu zasądzania opłat dla radców prawnych występujących z urzędu.
Blisko kompromisu (analizowano już cztery wersje) jest w przypadku ustalania niezwykle istotnego mechanizmu zasądzania wielokrotności stawki minimalnej w sprawach z wyboru w zależności od nakładu pracy radcy prawnego oraz rodzaju i zawiłości sprawy.
Rozważane jest ponadto podniesienie opłaty maksymalnej w sprawach cywilnych z urzędu w przypadku uczestniczenia przez pełnomocnika w większej ilości rozpraw. Decyzja ministra w tej konkretnej sprawie powinna być znana w przeciągu najbliższych dni, w związku z koniecznością analizy skutków finansowych regulacji.
Przedstawiciele Naczelnej Rady Adwokackiej także uczestniczyli w rozmowach z resortem. Jak pisze „Rzeczpospolita”, wycofali się z nich jednak, uznając propozycje dotyczące wynagrodzeń za prowadzenie spraw z urzędu za pozorne, niezmieniające realnie sytuacji pełnomocników i obrońców. Adwokaci w związku z tym zagadnieniem ogłosili też protest. Polega on na nieprzekazywaniu do sądów list osób uprawnionych do obrony, które nie zgłosiły się do urzędówek (tzw. list B). Większość izb przekazuje tzw. listy A zawierające chętnych do urzędówek obrońców.
Więcej: NRA: protesty adwokatów uzasadnione>>>
Radcowie kończą negocjacje ws. stawek, adwokaci protestują
Negocjacje radców prawnych z przedstawicielami Ministerstwa Sprawiedliwości w sprawie zmian rozporządzeń dotyczących stawek radcowskich dobiegają końca informuje Krajowa Izba Radców Prawnych. Adwokatura wycofała się z tych prac.