Według obowiązującego obecnie prawa od każdej porady prawnej powinien być odprowadzony VAT, także od bezpłatnej. W praktyce nikt tego nie robi. Z drugiej strony urzędy skarbowe, mimo że wiedzą o coraz bardziej rozwiniętej działalności pro bono prawników, nie próbują egzekwować tego obowiązku. Mimo licznych zabiegów samorządów prawniczych i organizacji charytatywnych, Ministerstwo Finansów nie chce też zmienić prawa w tej dziedzinie, albo wydać interpretacji, która jednoznacznie wyjaśniłaby sprawę.
Z kolei samorządy adwokatów i radców prawnych, które zachęcają swoich członków do udzielania ludziom niezamożnym bezpłatnej pomocy, wysyłały do nich w ubiegłych latach uspokajające komunikaty, że nie ma zagrożenia ze strony aparatu skarbowego.
Krajowa Rada Radców Prawnych powoływała się np. na interpretację Izby Skarbowej w Poznaniu, która 7 marca 2008 roku w imieniu Ministra Finansów odpowiedziała na zapytanie poznańskiej kancelarii adwokackiej Gutkowski i Partnerzy. Z interpretacji tej wynika, że nieodpłatne świadczenie pomocy prawnej (w tym przypadku chodziło o obronę żołnierzy oskarżonych o zbrodnię w Afganistanie) nie podlega opodatkowaniu VAT. - W tym roku także zamierzamy powoływać się na tę interpretację, chociaż nadal uważamy, że problem nie jest rozwiązany - mówi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. I dodaje, że jego zdaniem w każda porada udzielona w kancelarii posiadającej kasę fiskalną, powinna być do niej wprowadzona. Ale podatku tych bezpłatnych nie należy odprowadzać.
Na poparcie stanowiska samorządu radcowskiego jest jeszcze inna interpretacja, tym razem ogłoszona przez NSA. W odpowiedzi na skargę warszawskiej kancelarii Gide Loyrette Nouel, która wspiera wiedzą i doświadczeniem swoich prawników jedną z uniwersyteckich poradni prawnych, Naczelny Sąd Administracyjny 23 marca 2010 roku wydał wyrok uznawany powszechnie za przełomowy w tej dziedzinie. Zdaniem NSA bezpłatne świadczenie usług prawnych przez kancelarie ma oczywisty związek z prowadzoną działalnością. - Kancelaria prawna, która angażuje się w działalność pro bono, utrwala swój pozytywny wizerunek, zdobywa miejsce na rynku -  uzasadniał sąd. NSA uznał, że przepisy ustawy o VAT są jasne: opodatkowaniu podlegają tylko te nieodpłatne usługi, które nie mają związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa usługodawcy i co do których przysługiwało odliczenie podatku. Więcej>>> Adwokaci doradzą za darmo. VAT-u od tego nie zapłacą, ale trochę emocji będzie

Akcja "NIebieski Parasol" odbywa się w dniach 9 - 13 maja. Tematem przewodnim w tym roku będzie prawo cywilne. - Odwiedzający radców prawnych będą mogli zasięgnąć informacji prawnej dotyczącej każdego problemu prawnego - jak bronić się przed nieuczciwym pracodawcą, jak bronić praw swojego dziecka oraz jak skutecznie bronić swoich praw w sądzie - mówi prezes Krajowej Rady Radców Prawnych Maciej Bobrowicz. - Nie ograniczamy się w tematyce, ponieważ profesjonalni radcowie prawni służą pomocą i radą we wszelkich problemach prawnych, a także mogą reprezentować obywateli przed sądami (z wyjątkiem obron karnych).
Szef samorządu radcowskiego podkreśla też rosnące zaangażowanie radców prawnych w tę akcję. O ile w 2009 roku porad udzielało ponad 600 radców prawnych i aplikantów w 33 miastach Polski, w 2010 r. już ponad 800 radców prawnych i aplikantów w 42 miastach Polski, to w tym roku kierownictwo samorządu przewiduje wzrost o kolejne ok. 30 procent.
Szczegółowe informację o miejscach i terminach akcji „Niebieski Parasol 2011” znaleźć można na stronie internetowej KRRP http://niebieskiparasol.info/.