Jak informuje Miniksterstwo Spraw Zagranicznych, kandydaturę zaprezentowano 19 lutego br. podczas spotkania z korpusem dyplomatycznym w Warszawie. – Umiejętności negocjacyjne pani Magdaleny Gaj i jej zdolność zyskiwania sojuszników sprzyjają budowaniu w Polsce nowoczesnej struktury informatycznej – powiedział minister Administracji i Cyfryzacji Rafał Trzaskowski. – Dzięki działaniom pani Gaj należymy do europejskich liderów w dziedzinie internetu mobilnego – podkreślił.
Według MSZ objęcie przez przedstawiciela Polski funkcji zastępcy sekretarza generalnego Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego w sposób znaczący wzmocniłoby pozycję naszego kraju w ramach systemu Narodów Zjednoczonych.
– Kandydatura pani Magdalena Gaj na to stanowisko jest dla Polski ważna z wielu względów. Przede wszystkim problematyka, jaką zajmuje się organizacja, nabiera coraz większego znaczenia we współczesnym świecie – zaznaczyła podsekretarz stanu w MSZ Katarzyna Kacperczyk, która prowadziła spotkanie. – Ponadto zależy nam na wzmocnieniu obecności Polski na ważnych stanowiskach w systemie Narodów Zjednoczonych – dodała.
Magdalena Gaj podczas tego spotkania przedstawiła swoją wizję współpracy międzynarodowej na rzecz rozwoju technologii informacyjnych. Podkreśliła, że już dzisiaj mają one ogromny wpływ na funkcjonowanie społeczeństw i w coraz większym stopniu decydują o ich przyszłości. – Serwisy internetowe stanowią kluczowe forum dla innowacji i rozwoju. Począwszy od nawiązywania i utrzymywania kontaktów społecznych po dostęp do najnowszych wiadomości; od logistyki po transakcje finansowe; od transportu po turystykę. Niewiele jest dzisiaj obszarów aktywności, które obywają się bez zastosowania narzędzi cyfrowych lub nie zostały przez nie ulepszone – zwróciła uwagę Magdalena Gaj.

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny to najstarsza na świecie organizacja międzynarodowa będąca wyspecjalizowaną agendą Organizacji Narodów Zjednoczonych. Została powołana w celu standaryzowania oraz regulowania rynku telekomunikacyjnego i radiokomunikacyjnego. Należą do niej 194 państwa.
Wybory odbędą się podczas Konferencji Pełnomocników Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (International Telecommunication Union) w Busan (Republika Korei), w dniach 20 października-7 listopada 2014 r.

Magdalena Gaj została powołana na stanowisko prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej 27 stycznia 2012 r. przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej za zgodą Senatu.
Jest radcą prawnym i ekspertem w dziedzinie prawa telekomunikacyjnego. Od 2001 roku nieprzerwanie zajmuje się sprawami rynku telekomunikacyjnego, w szczególności sferą regulacji i tworzenia prawa z tego obszaru.
W 1998 r. ukończyła studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. W latach 1998-2001 odbyła aplikację radcowską i uzyskała uprawnienia radcy prawnego.
W 2001 r. rozpoczęła pracę w Urzędzie Regulacji Telekomunikacji przekształconym później w Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty, a następnie w Urząd Komunikacji Elektronicznej, gdzie w imieniu regulatora prowadziła sprawy sądowe. Dzięki jej staraniom, większość z nich  zakończyła się pozytywnie dla Urzędu. W 2005 r. objęła stanowisko Dyrektora Departamentu Prawnego UKE i prowadziła obsługę prawną Prezesa UKE w zakresie prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego, administracyjnego i cywilnego, jak również prawa europejskiego. Brała czynny udział w opracowywaniu rozstrzygnięć podejmowanych przez regulatora rynku.
W 2009 r. została powołana na stanowisko Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i była odpowiedzialna za sprawy telekomunikacji oraz poczty. Tę funkcję pełniła do listopada 2011 roku.