Komisja etyki tego samorządu zajmowała się w przeszłości pytaniem radcy, który chciał dodać do nazwy kancelarii określenie „doradca podatkowy". Opinia była negatywna.
- Nie można w ramach jednej struktury wykonywać tych dwóch zawodów. Jeśli radca prawny ma także uprawnienia do wykonywania zawodu doradcy podatkowego, to powinien założyć oddzielną kancelarię – mówi „Rzeczpospolitej" Zenon Klatka, były prezes Krajowej Rady Radców Prawnych, a obecnie szef Komisji ds. Etyki. – Pomysł na nazwę kancelarii zawierającej określenie „ochrona własności intelektualnej" także w naszym samorządzie byłby oceniony negatywnie. Brzmi bowiem jak hasło reklamowe. Zasady etyki nie pozwalają na wprowadzanie takich określeń do nazw – dodaje mec. Klatka.
Ale to może się zmienić. – W naszym samorządzie trwają prace nad zmianą kodeksu etyki, która pozwoli na pierwszy krok w kierunku specjalizacji, mianowicie na wprowadzenie możliwości legitymowania się większymi kwalifikacjami przez radców, którzy zdobędą je pod okiem samorządu – mówi mec. Klatka. Dodaje jednak, że systemowe wprowadzenie specjalizacji wymagałoby zmiany ustawy.
Czytaj także:
Radca nie napisze, że jest doradcą podatkowym
Zasady etyczne obowiązujące w samorządzie radcowskim nie pozwalają na prezentowanie dodatkowych informacji na tablicach kancelarii, nawet na dodanie, że radca jest również doradcą podatkowym - mówi Zenon Klatka, szef Komisji ds. Etyki KRRP.