Jak podkreśla Anita Wichniak-Olczak z Urzędu Zamówień Publicznych, najważniejszym celem jest obecnie większe otwarcie rynku zamówień publicznych. Służyć temu ma zasada prymatu przetargu nieograniczonego oraz ograniczonego nad innymi trybami.
Na poprawę sytuacji wskazują dane opublikowane przez UZP. Ze statystyk za lata 2007-2010 wynika że w ostatnich czterech latach znacznie wzrósł udział przetargów nieograniczonych w ogólnej liczbie udzielonych zamówień (z 64 proc. do 77 proc.). Spadło natomiast znaczenie trybów zamówień z wolnej ręki i zapytań o cenę. Tym samym – podkreśla Urząd Zamówień Publicznych – w sposób znaczący poszerzyła się sfera zamówień publicznych zapewniająca przedsiębiorcom niedyskryminacyjny dostęp do zamówień publicznych.
W opinii Anity Wichniak-Olczak, większy stopień stosowania procedur otwartych jest wynikiem konsekwentnego ich odformalizowania poprzez przyjęcie szeregu zmian w ostatnich nowelizacjach ustaw. Jak przykłady wymienia m.in. zmiany w zakresie środków ochrony prawnej, zasad zadawania pytań do siwz, wprowadzenie możliwości zmian w ogłoszeniach o zamówieniu oraz siwz, a także szybszą możliwość zawarcia umowy po wyborze najkorzystniejszej oferty.
Źródło: Serwis samorządowy PAP