Sąd będzie mógł orzec przepadek przedsiębiorstwa będącego własnością sprawcy przestępstwa, jeśli przedsiębiorstwo służyło do popełnienia tego przestępstwa.
Do kodeksu karnego dodano m.in. nowy art. 44a, w myśl którego - chociażby pośrednie osiągnięcie korzyści majątkowej z przestępstwa, do którego posłużono się działalnością przedsiębiorstwa sprawcy - może stać się podstawą orzeczenia przepadku tego przedsiębiorstwa albo jego równowartości (§ 1).
Ponadto, w przypadku skazania za przestępstwo, z którego skazany osiągnął korzyść majątkową znacznej wielkości, sąd może orzec przepadek przedsiębiorstwa niebędącego własnością sprawcy, jeśli przedsiębiorstwo służyło do popełnienia tego przestępstwa za wiedzą i zgodą jego właściciela (§ 2).
W przypadku niewspółmierności wagi popełnionego przestępstwa, stopnia zawinienia oskarżonego lub motywacji czy zachowania się właściciela przedsiębiorstwa, które służyło popełnieniu przestępstwa - przepadku nie orzeka się (§ 4). Nie orzeka się go także, gdy szkoda wyrządzona przestępstwem nie jest znaczna wobec rozmiaru działalności przedsiębiorstwa (§ 5).
W nowelizacji kodeksu karnego przewidziano też, że przepadek może zostać orzeczony m.in. w razie śmierci sprawcy czy umorzenia postępowania z powodu jego niewykrycia (nowy art. 45a § 2). W myśl art. 47 § 2a, w sytuacji nieorzeczenia przepadku mienia z powodu m.in. niewspółmierności przestępstwa, sąd może jednak orzec nawiązkę w wysokości do 1.000.000 zł na rzecz pokrzywdzonego lub Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.
Powyższą zmianą kodeksu karnego wdraża się unijną dyrektywę 2014/42/UE z dnia 3 kwietnia 2014 r. w sprawie zabezpieczenia i konfiskaty narzędzi służących do popełnienia przestępstwa i korzyści pochodzących z przestępstwa w Unii Europejskiej (Dz. Urz. UE L 127 z 29.04.2014, s. 39).
Opublikowaną ustawą (Dz.U. poz. 768) zmienia się również m.in. kodeks postępowania karnego, kodeks karny wykonawczy, kodeks karny skarbowy, ustawę o Policji, kodeks postępowania cywilnego, ustawę o księgach wieczystych i hipotece oraz ordynację podatkową.
Ustawa wchodzi w życie 27 kwietnia br.
Małgorzata Sowa-Grajewska, RPE WKP