Nowelizacja Prawa o zgromadzeniach przewiduje, że jeżeli zgromadzenia są organizowane przez tego samego organizatora w tym samym miejscu lub na tej samej trasie co najmniej 4 razy w roku według opracowanego terminarza lub co najmniej raz w roku w dniach świąt państwowych i narodowych, a tego rodzaju wydarzenia odbywały się w ciągu ostatnich 3 lat, chociażby nie w formie zgromadzeń i miały na celu w szczególności uczczenie doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń, organizator może zwrócić się z wnioskiem do wojewody o wyrażenie zgody na cykliczne organizowanie tych zgromadzeń.
Czytaj: TK: przepisy o cyklicznych zgromadzeniach konstytucyjne>>
Organizator składa taki wniosek do wojewody nie później niż na 7 dni przed planowaną datą pierwszego z cyklu zgromadzeń. Obligatoryjne jest podanie we wniosku uzasadnienia celu cyklicznego organizowania zgromadzeń oraz wskazanie liczby i terminarza ich organizacji
Wojewoda wydaje decyzję w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń nie później niż na 5 dni przed planowanym terminem pierwszego z cyklu zgromadzeń. Wojewoda, jednocześnie z wydaniem decyzji w przedmiocie zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń, udostępnia na stronie podmiotowej w Biuletynie Informacji Publicznej informację o miejscu i terminach zgromadzeń organizowanych cyklicznie oraz informuje o wydaniu decyzji organ gminy, na terenie której ma się odbyć zgromadzenie cykliczne. Na podstawie jednej decyzji o wyrażeniu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń zgromadzenia te mogą odbywać się w okresie nie dłuższym niż 3 lata od przeprowadzenia pierwszego z cyklu zgromadzeń.
Istotne znaczenie ma przyjęcie, że zgromadzeniom organizowanym cyklicznie przysługuje pierwszeństwo wyboru miejsca i czasu zorganizowania zgromadzenia, a jednocześnie organ gminy będzie obligatoryjnie wydawać decyzję o zakazie zgromadzenia, jeżeli zgromadzenie ma się odbyć w miejscu i czasie, w których odbywają się zgromadzenia organizowane cyklicznie. Decyzja taka będzie wydawana również w sytuacji, gdy wojewoda wydał później zgodę na odbycie zgromadzenia cyklicznego w miejscu i czasie, w których miało się odbyć inne zgromadzenie.
Należy też zwrócić uwagę na regulację przejściową, zgodnie z którą organ gminy będzie zobowiązany do wydania decyzji o zakazie zgromadzenia także w przypadku zgromadzeń, o których organizacji wniesiono zawiadomienia przed dniem wejścia w życie ustawy i które mają się odbyć w tym samym miejscu i czasie co zgromadzenia cykliczne.
Z kolei decyzję o cofnięciu zgody na cykliczne organizowanie zgromadzeń wydaje wojewoda w dwóch przypadkach:
1) na wniosek organizatora;
2) jeżeli co najmniej dwukrotnie, w terminach określonych w terminarzu nie zostały one zorganizowane (przy czym nie dotyczy to sytuacji, gdy zgromadzenie nie mogło zostać zorganizowane z przyczyn niezależnych od organizatora).
Poza tym doprecyzowano odległość pomiędzy zgromadzeniami (mniej niż 100 metrów), w sytuacji organizowania dwóch lub większej liczby zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie.
Warto dodać, że ustawa nowelizująca została zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego przez Prezydenta RP w trybie kontroli prewencyjnej i uznana w wyroku TK z 16.03.2017 r., Kp 1/17 (M.P. poz. 265), za zgodną z Konstytucją RP.