Jak podkreśla autor komentarza opublikowanego w Serwisie Informacji Prawnej LEX, sensem przeniesienia rachunku płatniczego jest ułatwienie konsumentom zmiany dostawcy usług płatniczych bez potrzeby wypowiadania umowy na podstawie, której prowadzony jest rachunek i czekania na upływ terminu wypowiedzenia. Jak dodaje, ustawa o usługach płatniczych nakłada na dostawcę przekazującego i dostawcę przyjmującego określone obowiązki informacyjne wobec konsumenta związane z trybem przeniesienia rachunku płatniczego. Mianowicie ten z dostawców, do którego zwróci się konsument, ma obowiązek nieodpłatnie, w sposób przejrzysty i czytelny, poinformować konsumenta o trybie przeniesienia rachunku płatniczego.
- Przez przeniesienie rachunku płatniczego należy rozumieć przekazanie przez dostawcę przekazującego dostawcy przyjmującemu informacji o wszystkich lub niektórych zleceniach stałych dotyczących poleceń przelewu oraz regularnie przychodzących na rachunek płatniczy prowadzony dla konsumenta przez dostawcę przekazującego poleceniach przelewu i poleceniach zapłaty 2 , w ramach rachunku płatniczego albo jakiegokolwiek dodatniego salda, z rachunku płatniczego prowadzonego przez dostawcę przekazującego na rachunek płatniczy otwarty dla konsumenta przez dostawcę przyjmującego, w walucie rachunku płatniczego, którego dotyczą przekazywane informacje – czytamy w komentarzu. Więcej>>
Przeniesienie rachunku płatniczego możliwe i nietrudne
Posiadacz rachunku płatniczego może być z różnych względów zainteresowany przeniesieniem go do innego dostawcy usług płatniczych. Dlatego też, by sprostać tej potrzebie posiadaczy rachunków, ustawodawca unijny powołał do życia przepisy regulujące zasady ich przenoszenia pisze Łukasz Obzejta.