Rada Ministrów przyjęła w środę zaproponowany przez ministra sprawiedliwości projekt nowelizacji ustawy o Służbie Więziennej i ustawy Kodeks karny wykonawczy. Jak deklarują jego autorzy, ma on zapewnić bezpieczne i skuteczne wykonywanie kar w Systemie Dozoru Elektronicznego (SDE) oraz poprawić system dozoru mobilnego dzięki zmianom w funkcjonowaniu urządzeń nadzorujących przemieszczanie się skazanego.
Służba Więzienna zastąpi prywatną firmę
Projekt przewiduje, że na podstawie upoważnienia ustawowego minister sprawiedliwości będzie mógł zdecydować, że Służba Więzienna może realizować zadania podmiotu obsługującego centralę monitorowania skazanych (jak dotychczas) oraz podmiotu dozorującego skazanych. W rezultacie, kiedy podmiot dozorujący (np. podmiot prywatny wyłaniany w przetargu publicznym) – przestanie nadzorować wykonywanie kar w SDE (np. z powodu wygaśnięcia umowy i nie przygotowania nowej na czas), to dzięki wprowadzonej regulacji możliwe będzie szybkie i sprawne przejęcie tego zadania przez Służbę Więzienną. Rozwiązanie to zapewni nieprzerwane i sprawne wykonywanie kar w SDE oraz elastyczne zarządzanie tym systemem.
Kodeks karny wykonawczy. Komentarz >>
Będą lepsze urządzenia
W projekcie przewidziano także wyposażenie skazanego w dozorze mobilnym w rejestrator przenośny, który nie tylko umożliwi z nim kontakt telefoniczny, ale zapewni też kontrolę jego miejsca pobytu w czasie rzeczywistym, nawet w przypadku wyczerpania się źródła zasilania w podstawowym urządzeniu telefonicznym, jakim jest posiadany przez niego nadajnik GPS (wymagający ładowania przez 4 do 5 godzin na dobę). Obecnie skazany odbywający karę w formie dozoru mobilnego wyposażony jest w nadajnik GPS, który z uwagi na konstrukcję techniczną, nie pozwala na każdorazowe nawiązanie z nim kontaktu telefonicznego przez organy dozorujące. Przyjęte rozwiązanie zapewni większą kontrolę nad skazanym w dozorze mobilnym (chodzi np. o obowiązkowe odbieranie połączeń telefonicznych i udzielanie wyjaśnień upoważnionym organom) i przybliży go do wykonywania czynności, jakie musi spełniać skazany w dozorze stacjonarnym.