W uchwale Rady Głównej Związku Zawodowego Prokuratorów i Pracowników Prokuratury podkreślono równocześnie solidarność z trwająca od poniedziałku akcją protestacyjną pracowników sądownictwa. Protest pracowników administracji sądowej ma trwać dwa tygodnie, odbywa się w całej Polsce. Jego uczestnicy, wzorem policjantów, masowo biorą zwolnienia lekarskie. W efekcie odwoływane są rozprawy. W gotowości są też m.in. kuratorzy sądowi - w tym przypadku chodzi o projekt nowelizacji ustawy o kuratorach sądowych. Nie został jeszcze upubliczniony, jeszcze w listopadzie kuratorzy w rozmowie z Prawo.pl zapowiadali, że jeśli zapisy będą dla nich niekorzystne "nie wykluczają żadnych działań". 

 

Cena promocyjna: 79.2 zł

|

Cena regularna: 99 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Pracownicy prokuratur: sytuacja krytyczna

Pracowni prokuratur podkreslają, że ich sytuacja finansowa jest równie krytyczna jak w sądownictwie i "zagraża normalnemu funkcjonowaniu wymiaru sprawiedliwości". 

- Żądamy podniesienia w 2019 r. wynagrodzeń pracowników prokuratury i sądów o kwotę 1000 zł netto miesięcznie, niezwłocznego uchwalenia planu modernizacji prokuratury, gwarantującego coroczne podwyżki uposażeń. Domagamy się też stworzenia nowej ustawy o pracownikach sądów i prokuratury, która będzie zawierać gwarancje podwyższenia płac wszystkich zatrudnionych w wymiarze sprawiedliwości pracowników poprzez ich powiazanie z wynagrodzeniami prokuratorów i sędziów - podkreślają. 

Chcą też debaty parlamentarnej o sytuacji finansowej pracowników prokuratury i sądów.

Pierwszy etap protestu już 20 grudnia

20 grudnia pracownicy prokuratur mają od godziny 12 zbierać się przed budynkami prokuratur, korzystając z 20-minutowej przerwy. Tego dnia w Sejmie ma się też odbyć konferencja prasowa. 

Równocześnie do biur poselskich mają być kierowane wystąpienia dotyczące sytuacji płacowej pracowników, a do pracodawców wnioski o wyrażenie zgody na dodatkowe zatrudnienie w popularnych sieciach handlowych. Zapowiadane jest też "masowe wysyłanie czerwonych kartek do premiera". 

 

Zapowiadają też, że w przypadku nieuwzględnienia postulatów płacowych nastąpi zaostrzenie protestu. 

- Akcja protestacyjna jest wyrazem wsparcia dla starań Ministra Sprawiedliwości Prokuratora Generalnego, który podejmuje działania zmierzające do zmiany dramatycznej sytuacji finansowej pracowników wymiaru sprawiedliwości - podkreślono w uchwale.