Nowelizacja wprowadza również dalszą liberalizację obowiązków objętych procedurami łączeniowymi i podziałowymi, jeżeli wszyscy akcjonariusze spółek uczestniczących w połączeniu lub podziale wyrażą zgodę na zwolnienie z takich wymogów. Zarazem wzmacnia się ochronę wierzycieli, przez wprowadzenie wymogu sądowej ochrony tych podmiotów.
Ustawa przewiduje m.in. możliwość odstąpienia (w przypadku łączenia spółek) za zgodą wszystkich wspólników od obowiązków: sporządzenia sprawozdania uzasadniającego połączenie, udzielenia informacji o zmianach w zakresie aktywów i pasywów spółki, które nastąpiły między dniem sporządzenia planu a dniem powzięcia uchwały o połączeniu oraz badania planu połączenia przez biegłego i sporządzenia przez niego opinii.
Nowa regulacja przewiduje też możliwość odstąpienia od ogłoszenia planu połączenia lub planu podziału w sytuacji, gdy w określonym terminie spółka bezpłatnie udostępni plan połączenia lub podziału na swojej stronie internetowej. Nowelizacja umożliwia też wspólnikom uzyskiwanie odpisów szeregu dokumentów w formie elektronicznej.
Ustawa ma na celu wykonanie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/109/WE z dnia 16 września 2009 r. zmieniającej dyrektywy Rady 77/91/EWG, 78/855/EWG i 82/891/EWG oraz dyrektywę 2005/56/WE w odniesieniu do wymogów dotyczących sprawozdawczości i dokumentacji w przypadku połączeń i podziałów (Dz. Urz. UE L 259 z 02.10.2009, str. 14), a ściślej zmienionych postanowień dyrektyw, które są wymienione w jej tytule. Rozwiązania zawarte w dyrektywie 2009/109/WE służą m.in.: unowocześnieniu sposobów realizacji wymogów informacyjnych (publikacyjnych) spółek akcyjnych (w szczególności przez sięgnięcie do komunikacji elektronicznej), zbliżeniu zasad ujawniania projektu warunków połączenia (planu połączenia) w przypadku połączeń transgranicznych z zasadami stosowanymi w połączeniach i podziałach krajowych.
(Dz. U. Nr 201, poz. 1182)
Artykuł pochodzi z programu System Informacji Prawnej LEX on-line