Prokuratura Krajowa opublikowała w środę swoje oświadczenie w związku z dużym zainteresowaniem, jakie wywołała informacja o prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Szczecinie śledztwie ws. przekroczenia uprawnień przez sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich, decydujących o aresztach ws. wielomilionowych strat w Grupie Azoty Zakładach Chemicznych Police.
Więcej: Prokuratura prowadzi śledztwo ws. składów sędziowskich w tzw. aferze polickiej>>
Prokuratura Krajowa przypomina, że zgodnie z zasadami kodeksu postępowania karnego oraz przepisami regulującymi organizację i ustrój sądów, sędziów powołanych do orzekania w sprawie wyznacza się w kolejności według wpływu spraw oraz jawnej dla stron listy sędziów danego sądu lub wydziału.
Zdaniem prokuratury, taki sposób wyznaczania sędziów powinien być zastosowany również w szczecińskich sądach, gdzie rozpoznawane były wnioski prokuratora o zastosowanie środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania wobec 10 podejrzanych w sprawie nieprawidłowości w funkcjonowaniu Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., które doprowadziły spółkę do straty co najmniej 30 milionów złotych, oraz zażalenia prokuratora na postanowienia Sądu I instancji o odmowie zastosowania środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.
Tymczasem, według prokuratury, w obu tych przypadkach prokuratura otrzymała z sądu kilka różnych wokand sędziowskich dotyczących rozpoznania tej samej sprawy. Jak twierdzi prokuratura, różniły się one osobowym składem orzekającym, liczbą sędziów, a także terminem posiedzeń. W związku z powyższym prokuratura powzięła uzasadnione wątpliwości, co do prawidłowości wyznaczenia sędziów sprawozdawców, zarówno przed Sądem Rejonowym Szczecin - Prawobrzeże i Zachód w Szczecinie, jak i Sądem Okręgowym w Szczecinie.
Czytaj: KRS zajmie się sprawą śledztwa przeciwko szczecińskim sędziom>>
- W celu wyjaśnienia wszystkich okoliczności tej sprawy, wobec zaistnienia podejrzenia popełnienia przestępstwa, a także konieczności zebrania materiału dowodowego po to, by ustalić czy przy wyznaczaniu składów orzekających nie doszło do popełnienia przestępstwa nadużycia uprawnień przez funkcjonariuszy publicznych z art. 231 par. 1 kodeksu karnego, Prokuratura Regionalna w Szczecinie uznała za konieczne wszczęcie śledztwa w tej sprawie. Toczące się od 2 sierpnia 2017 roku śledztwo dotyczy przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych – sędziów odpowiedzialnych za wyznaczenie składów sędziowskich – czytamy w oświadczeniu Prokuratury Krajowej.
Zdaniem prokuratury, materiał dowodowy zgromadzony w tej sprawie bezsprzecznie wskazuje, że osoby odpowiedzialne za działanie w imieniu i na rzecz Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A., w tym byli już członkowie zarządu tej spółki, dopuścili się szeregu przestępstw o charakterze gospodarczym. Doprowadziły one spółkę do straty co najmniej 30 milionów złotych.
- Choć prokuratura konsekwentnie stoi na stanowisku, że w sprawie dotyczącej Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police S.A. doszło do zaistnienia przesłanki uzasadniającej zastosowanie tymczasowych aresztowań wobec 10 podejrzanych, a decyzje sądów o niezastosowaniu tych środków były niesłuszne, to przedmiotem śledztwa Prokuratury Regionalnej w Szczecinie nie jest ocena merytorycznych decyzji sądów w przedmiocie niezastosowania środków zapobiegawczych, a tryb orzekania o tych środkach – czytamy w oświadczeniu prokuratury Krajowej.