Jak przypomina PK, w miniony czwartek 13 października br. organizowane zostało seminarium pod tytułem „Zaangażowanie biznesu w przeciwdziałanie handlowi ludźmi do pracy przymusowej”.
Natomiast dzień wcześniej, 12 października przeprowadzone zostały wykłady ekspertów Rady Europy: Mike Dottridge - eksperta ds. praw człowieka, praw dzieci i handlu ludźmi oraz Ryszarda Piotrowicza - profesora prawa na Uniwersytecie Aberystwyth, doktora prawa międzynarodowego, specjalisty w dziedzinie migracji i prawa humanitarnego oraz handlu ludźmi. Eksperci wzięli również udział w panelu poświęconym handlowi ludźmi do pracy przymusowej oraz ochronie międzynarodowej dla ofiar handlu ludźmi w kontekście wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Również wczoraj została zainaugurowana wystawa mobilna pod tytułem „Różnice oblicza handlu ludźmi”.
Z kolei 18 października, a więc w Europejskim Dniu Przeciwko Handlowi Ludźmi ogłoszony zostanie konkurs dla młodzieży na logo/hasło międzyresortowego Zespołu ds. Zwalczania i Zapobiegania Handlowi Ludźmi, który skupia wszystkie podmioty zaangażowane w walkę ze zjawiskiem handlu ludźmi w Polsce. Tego dnia w Łodzi odbędzie się również masz przeciwko handlowi ludźmi.
Kolejnym wydarzeniem w dniu 20 października będzie 11 konferencja Krajowej Sieci Migracyjnej na temat „Wsparcie dla cudzoziemców - ofiar handlu ludźmi - dobre praktyki mechanizmu referencyjnego”. Na wydarzenie to zaproszono prokuratorów koordynujących w powszechnych jednostkach organizacyjnych prokuratury postępowania, których przedmiotem jest handel ludźmi.
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks postępowania karnego
|
Natomiast w dniach 19 - 21 października odbędzie się odprawa służbowa połączona z warsztatami szkoleniowymi pod tytułem „Praktyczne aspekty zwalczania przestępstwa handlu ludźmi i przestępstw z nim powiązanych”. Organizowana jest ona przez Wydział do Walki z Handlem Ludźmi BK KGP dla policjantów z zespołów KWP/KSP, CBŚP z udziałem przedstawicieli MSWiA, Prokuratury Krajowej, KGSG, polskich oficerów łącznikowych i oficerów łącznikowych Policji akredytowanych w Polsce oraz organizacji pozarządowych.
Ponadto 26 października warmińsko-mazurski Zespół ds. Przeciwdziałania Handlowi Ludźmi organizuje konferencję na temat handlu ludźmi.
Jak podkreśla Prokuratura Krajowa, Polska podejmuje wiele działań na rzecz walki z tą przestępczością, a także prowadzi wiele działań prewencyjnych. Istotną rolę w ramach tych działań odgrywają powszechne jednostki organizacyjne prokuratury. W Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej, Prokuraturach Regionalnych oraz 31. Prokuraturach Okręgowych funkcjonują prokuratorzy odpowiedzialni za koordynację postępowań przygotowawczych, których przedmiotem jest handel ludźmi.
Corocznie sporządzane są raporty, których przedmiotem jest między innymi aktywność prokuratury na polu krajowym i międzynarodowym w zakresie przeciwdziałania, ścigania i zwalczania zjawiska, dane z postępowań przygotowawczych oraz wynikające z ich analizy tendencje zjawiska, jak również orzecznictwo z tego zakresu czynów zabronionych.
W Departamencie do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji opracowano również „Wskazówki metodologiczne dotyczące postępowań w sprawach o handel ludźmi”. Są one opublikowane w Zeszycie 10/2015 wydawnictwa „Prokuratura i Prawo”.