Deklarację taką wiceszef polskiej prokuratury złożył otwierając we wtorek konferencję pt. Zgwałcenie. Definicja, reakcja, wsparcie dla ofiar.
Patronem medialnym konferencji jest Wydawnictwo Wolters Kluwer. Transmisja debaty jest dostepna pod adresem: http://www.ofiarom-przestepstw.lex.pl/>>>
Jak podkreślał prokurator Hernand, przejawem realizacji tego zobowiązania jest m.in. opracowanie przez Prokuraturę Generalną wytycznych dotyczących zasad postępowania prokuratorów oraz innych uprawnionych organów postępowania przygotowawczego w sprawach o zgwałcenia. Gotowy, obszerny projekt tych wytycznych znajduje się obecnie w fazie opiniowania merytorycznych komórek organizacyjnych Prokuratury Generalnej. - Jest realna szansa na to, aby po zaopiniowaniu przez te komórki i Krajową Radę Prokuratury, wytyczne weszły w życie jeszcze w tym roku – deklarował Hernand.
Jak podkreślał w swoim wystąpieniu, ocena aktualnego sformułowania definicji przestępstwa zgwałcenia, ocena reakcji organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości na zaistnienie takiego przestępstwa oraz skali wsparcia Państwa i organizacji społecznych dla ofiar, której dokonamy w trakcie naszej dwudniowej konferencji wykaże, czy rzeczywiście konieczne i możliwe są dalsze zmiany ustawowe w tych zakresach. - Chciałbym także, aby wnioski wypracowane w czasie konferencji przełożyły się na poprawienie funkcjonowania organów państwowych odpowiedzialnych za zapobieganie i zwalczanie przestępczości kryminalnej oraz za minimalizowanie negatywnych jej skutków - mówił.
Więcej: Konferencja nt. zgwałceń: przepisy - lepsze, ale kary za niskie>>>
Dowiedz się więcej z książki | |
Prawo i postępowanie karne po nowelizacji - PAKIET
|