Jak pisze Rzeczpospolita, w ten sposób minister dostosowuje go do zadań postawionych prokuraturze po 4 marca 2016 r. Chodzi o to, by prokurator był bardziej aktywny, np. brał udział w postępowaniach wykonawczych czy o ułaskawienie, w najpoważniejszych sprawach sam przeprowadzał oględziny, a także częściej korzystał z pomocy m.in. komornika w ustalaniu majątku podejrzanego.
Prokuratura zyska prawo przesłuchiwania podejrzanego, jego najbliższych i innych osób mogących pomóc w ustaleniu majątku.
W noweli zapisano, że w razie potrzeby, gdy istnieją przesłanki wydania postanowienia o zabezpieczeniu majątkowym, prokurator może zarządzić sporządzenie przez komornika sądowego protokołu stanu faktycznego dotyczącego mienia podejrzanego. Ma to pozwolić zapoznać prokuratorów z tak bardzo mało znanym instrumentem służącym ustalaniu mienia podejrzanych.
Źródło: Rzeczpospolita / Autor: Agata Łukaszewicz
Prokuratorzy mają aktywniej sprawdzać majątki podejrzanych
Prokurator, który szykuje się do zabezpieczenia majątku, ma częściej korzystać z pomocy komornika. Takie m.in. zadanie minister sprawiedliwości stawia w znowelizowanym regulaminie urzędowania powszechnych jednostek prokuratury.