Jak przypomina Dziennik Gazeta Prawna, od 1 lipca br. zaczną obowiązywać przepisy dotyczące obowiązku wykonywania przez radców Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa zastępstwa procesowego państwowych osób prawnych. W praktyce chodzi o blisko 600 podmiotów wymienionych w odrębnym rozporządzeniu. Wśród nich są m.in. ZUS, NFZ, przedsiębiorstwa państwowe, jednoosobowe spółki Skarbu Państwa, agencje rządowe, czy uczelnie publiczne. Zgodnie z art. 12 ust. 4 ustawy prokuratoria reprezentuje je – aż do zakończenia sprawy – w sprawach cywilnych rozpoznawanych w pierwszej instancji przez sąd okręgowy oraz przed sądami polubownymi w sprawach, w których wartość przedmiotu sporu przekracza 5 mln zł. Z kolei spółki z udziałem Skarbu Państwa mają prawo korzystać z usług prawniczych radców urzędu na zasadzie dobrowolnej. Jak wynika z rozporządzenia o trybie współdziałania prokuratorii z osobami prawnymi (Dz.U. z 2017 r. poz. 939), te ostatnie mają niezwłocznie przekazać urzędowi informacje o okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy, w tym przede wszystkim dane o terminach rozpraw czy materiały dowodowe.
Nowe przepisy odnoszą się także do postępowań w toku. Jeśli zatem do 1 lipca państwowe osoby prawne nie przekażą do prowadzenia swoich spraw radcom urzędu, skutki mogą być poważne. – Rodzi to oczywiste niebezpieczeństwo nieważności tych postępowań – mówił na niedawnym zgromadzeniu ogólnym sędziów SN prezes Prokuratorii Generalnej Leszek Bosek.
Źródło: Dziennik Gazeta Prawna / Autor: Emilia Świętochowska
Prokuratoria oczekuje od państwowych spółek przekazania spraw sądowych
Jeśli do końca miesiąca spółki państwowe i agencje rządowe nie przekażą swoich spraw sądowych do prowadzenia Prokuratorii Generalnej, może dojść do nieważności ogromnej liczby postępowań.