W miniony piątek Sejm przejął doroczne sprawozdanie z działalności Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa za 2010 r. Najwidoczniejszą zmianą ostatniego roku jest wzrost liczby spraw, które trafiają do tego urzędu. Znaczny udział w tym miały roszczenia osadzonych w aresztach i więzieniach (wzrost z 940 do 1662) i błędy sądowe (z 242 do 524).
Jeśli chodzi o roszczenia osadzonych, głównie związane z przeludnieniem w celach, to Prokuratoria Generalna wskazuje, że samo umieszczenie w zbyt małej celi nie narusza dóbr osobistych.
Bardziej dolegliwe majątkowo dla Skarbu Państwa są sprawy o odszkodowanie za wadliwe orzeczenie sądowe. Tu Prokuratoria i sądy prezentują dość jednolicie stanowisko, że tylko orzeczenie niewątpliwie sprzeczne z przepisami czy wydane w wyniku rażąco niewłaściwego zastosowania prawa może być podstawą zasądzenia rekompensaty. Wiecej: Rzeczpospolita>>>
Prokuratoria Generalna wygrywa procesy
Prawie dwukrotnie zwiększyła się liczba spraw, którymi zajmują się radcowie reprezentujący interesy Polski. Nadal ogromna ich większość kończy się korzystnie dla państwa. Choć wpływ spraw do Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa wzrósł prawie dwukrotnie, to ta sama liczba radców wygrywa ponad 95 proc. z nich.