"Są tacy lekarze, którzy po pierwszym spojrzeniu na twarz dziecka wiedzą już, że zostało poczęte z in vitro. Bo ma dotykową bruzdę, która jest charakterystyczna dla pewnego zespołu wad genetycznych" - brzmiało jedno ze zdań wywiadu z księdzem Longchamps de Berier w "Uważam Rze".
- To niespotykana dotychczas w mediach nowa jakość w stygmatyzowaniu dzieci z in vitro. Ksiądz profesor przekroczył wszelkie granice medialnego chuligaństwa i barbarzyństwa" - odpisał mu ojciec dziecka poczętego metodą in vitro.
Ludzie czują się dotknięci, bo podstawiają pod moje teoretyczne rozważania swoje ukochane dzieci. Jeśli więc ktoś tak zareagował, to oczywiście go przepraszam.  W życiu nie pomyślałem, że ktoś może poczuć się tu obrażony! Każdy, kto przeczytał więcej niż pół zdania z mojej wypowiedzi, wie, iż to klasyczny przykład manipulacji" - mówi w rozmowie z "Rzeczpospolitą" ks. de Berier.
Nawiązując do medialnej reakcji na swoje słowa, ks. Longchamps de Berier stwierdza, że "naprawdę nie spodziewał się łaźni, jaką mu urządzono", a w mediach "nie ma poważnej dyskusji, są same emocje i czysta manipulacja". - Wyrażam etyczną ocenę procedury in vitro i jestem zderzany z zapłakaną matką dziecka poczętego tą metodą. - Czy ja chcę jej dziecko skrzywdzić, ośmieszyć, napiętnować? - pyta. A pytany, jak się czuje w roli "medialnej gwiazdy", odpowiada, że "przebił chyba mamę Madzi". - Odchodzi papież, głosowany jest pakt fiskalny, a wygrywa z tym wypowiedź jakiegoś księdza - kpi ks. de Berier.

Franciszek Jakub Longchamps de Bérier (ur. 23 października 1969 we Wrocławiu) – profesor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa rzymskiego, duchowny katolicki, stryjeczny prawnuk Romana Longchamps de Bériera, wnuk Franciszka Longchamps de Bériera.
Jest absolwentem Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie i na Uniwersytecie Warszawskim (magister w 1993). Na Uniwersytecie Warszawskim obronił doktorat (1997) i rozprawę habilitacyjną (2004). W latach 2005–2008 był profesorem nadzwyczajnym UW.
W 2007 roku został profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Jagiellońskiego i kierownikiem Zakładu Prawa Rzymskiego na Wydziale Prawa i Administracji UJ, pozostając do września 2008 r. pracownikiem naukowym Uniwersytetu Warszawskiego. W roku 2012 uzyskał tytuł profesora nauk prawnych.
Jest absolwentem Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. W 2001 roku przyjął święcenia kapłańskie. W latach 2003–2005 był duszpasterzem akademickim przy kościele św. Anny w Warszawie. Obecnie jest kapelanem Uczelni Łazarskiego w Warszawie.