Sędzia prof. Mirosław Granat w zdaniu odrębnym do wyroku TK z 12 grudnia 2012 r. w sprawie zamrożenia wynagrodzeń sędziów powiedział:
- Podmiotem normy z artykułu 178 ust. 2 Konstytucji nie jest sędzia jako szczególny rodzaj pracownika czy urzędnika, ale dotyczy urzędu sędziego  - twierdzi prof. Granat.
Przepis ten stanowi „sędziom zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków.”
Zdaniem profesora urząd i urzędnik nie oznaczają tego samego. Norma ta nie dotyczy jego prawa płacowego.
Polska Konstytucja mówi o godności urzędu sędziego, a nie sędziego. Takiego ujęcia nie znają inne konstytucje światowe. Ustrojodawcy chodzi  o zabezpieczenie tego urzędu, a nie o dobrobyt nosiciela – funkcjonariusza.
Dlaczego tak się dzieje? Godność urzędu sędziego jest związana z niezawisłością – akcentuje prof. Granat. Niezawisłość wyróżnia godność sędziego od innych godności, np. od godności urzędu prezydenta, czy urzędu premiera.
Bez niezawisłości godność urzędu nie ma znaczenia – podkreślił prof. Granat. Godność wymusza bycie niezawisłym.
Wynagrodzenie sędziego ma zabezpieczyć godność urzędu sędziego. Według orzeczenia TK z 12 grudnia godność urzędnika prowadziłaby do wyższego wynagrodzenia.  Zdaniem sędziego Granata nie jest prawdą, że im wyższa pensja tym większa godność urzędu. Albo nietrafnie też można sądzić, iż najbardziej godny jest ten kto najwięcej zarabia. Godność nie zależy od wynagrodzenia – mówi prof. Granat.
Wysokość wynagrodzenia sędziego nie może być uzależniona od budżetu. Nawet skromny budżet państwa nie upoważnia władzy wykonawczej do majstrowania przy płacy sędziego – dodaje. Ustawodawca ograniczając płace sędziowskie jednocześnie podnosi płace innych grup ( np. nauczycieli). Jest to pewne widzimisię, woluntaryzm władzy wykonawczej. Tym bardziej, że na 2013 rok planuje się odmrożenie płacy sędziowskiej, a wstrzymanie waloryzacji innych grup.
Co więcej - sytuacja budżetowa państwa nie jest wystarczającym argumentem dla ograniczania wynagrodzeń sędziów. A dobro państwa nie może być odważnikiem na szali.