TK zbada konstytucyjność nowelizacji, autorstwa PiS, która stanowi m.in., że kadencja sędziego TK rozpoczyna się w dniu złożenia ślubowania wobec prezydenta RP - co następuje w 30 dni od dnia wyboru. Dotychczas w ustawie nie było zapisu, od kiedy biegnie kadencja sędziego; nie było też terminu na jego zaprzysiężenie.
Według noweli w 3 miesiące od wejścia jej w życie, wygaszone będą kadencje prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego i wiceprezesa Stanisława Biernata. Nie sprecyzowano, czy chodzi o wygaszenie kadencji jako prezesa TK (której ograniczenia czasowego dziś nie ma), czy jako sędziego; dotychczas powoływani prezesi TK byli nimi do końca swej kadencji sędziego TK.
Zgodnie z innym zapisem w przypadku sędziów Trybunału, których kadencja upływa w roku 2015, termin na złożenie kandydatur "wynosi 7 dni od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu". Artykuł ten w zamyśle posłów PiS miał umożliwić ponowny wybór następców 5 sędziów TK, których kadencje kończą się w tym roku.
Nowela została zaskarżona jako niekonstytucyjna przez posłów PO, Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajową Radę Sądownictwa i I prezesa Sądu Najwyższego.
Czytaj: W środę Trybunał Konstytucyjny zbada listopadową nowelizację ustawy o TK>>
Prof. Andrzej Wróbel (ur. 1953 r.) wcześniej orzekał w Izbie Pracy Sądu Najwyższego. Wiele lat pracował na UMCS w Lublinie, specjalizuje się w prawie unijnym, administracyjnym i pracy. Był wiceprzewodniczącym zespołu prawa europejskiego przy ministrze sprawiedliwości.
Ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie. Stopień naukowy doktora nauk prawnych uzyskał w 1982 r. W 1991 r. uzyskał tytuł naukowy doktora habilitowanego, zaś w lutym 2002 r. - tytuł naukowy profesora nauk prawnych. Przedmiotem zainteresowań naukowych profesora jest m.in. problematyka ochrony prawnej w Unii Europejskiej oraz zagadnienia postępowania administracyjnego.
Na dorobek naukowy sędziego TK składa się ponad 150 opracowań naukowych z dziedziny prawa administracyjnego i prawa Wspólnot Europejskich, w tym monografii, skryptów akademickich, artykułów, recenzji. (ks/pap)
Dowiedz się więcej z książki | |
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej
|