Prof. Maciej Nowicki przypomniał o priorytetach, jakie postawił przed resortem obejmując funkcję Ministra Środowiska. Były nimi m.in. przyspieszenie niezbędnych prac legislacyjnych i stworzenie skutecznych mechanizmów absorpcji środków unijnych na ochronę środowiska. Profesor poinformował także o nowych wyzwaniach, przed jakimi stanęło ministerstwo - organizacja Konferencji Narodów Zjednoczonych w Sprawie Zmian Klimatu COP 14 w Poznaniu oraz negocjacje pakietu energetyczno - klimatycznego.

Prace Ministerstwa Środowiska w zakresie legislacji
Ministerstwo opracowało ok. 50 rozporządzeń wykonawczych i 17 projektów ustaw lub nowelizacji ustaw - 9 ustaw po podpisaniu przez Prezydenta RP weszło w życie. - Średnio co trzy tygodnie przygotowywaliśmy projekt ustawy. Natomiast co tydzień projekt rozporządzenia wykonawczego był przyjęty przez RM lub podpisany przez ministra. Wykonaliśmy olbrzymi wysiłek legislacyjny - zaznaczył Minister Nowicki.
Podkreślił również, że dzięki pracom Ministerstwa Środowiska zatrzymano szereg pozwów Komisji Europejskiej przeciwko Polsce. - Groziły nam kary, ale my zastopowaliśmy ten proces. Ponadto poprawiły się nasze kontakty z Komisją - dodał minister.

Konferencja klimatyczna COP 14
Minister wspomniał o Konferencji klimatycznej, która odbyła się w Poznaniu w grudniu ubiegłego roku. - Spotkanie zakończyło się ogromnym sukcesem. Nigdy jeszcze podobna konferencja odbywająca się w naszym kraju nie była tak dobrze przygotowana. Pokazaliśmy światu najwyższy poziom organizacji.

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska
Minister Nowicki przypomniał, że jesienią 2008 roku Prezydent RP podpisał ustawę o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz ocenach oddziaływania na środowisko. Powoływała ona GDOŚ i jej regionalne oddziały. - Dyrekcja pracowała już następnego dnia po wejściu w życie tej ustawy - poinformował Minister Środowiska - Było to płynne przejście i natychmiastowe działanie. Przez zaledwie dwa miesiące pracy dyrekcje wydały ok. 300 decyzji, w tym kilkanaście środowiskowych o znaczeniu strategicznym oraz kilkaset postanowień i zaświadczeń organu monitorującego obszary Natura 2000.
Są wśród nich tak ważne decyzje, jak budowa autostrady A4- na odcinku Rzeszów-Przeworsk-Korczowa, modernizacja linii kolejowej Opole-Katowice-Kraków czy droga ekspresowa S8 z Wrocławia do Sycowa.

Absorpcja środków z UE
- W obszarze dotyczącym ochrony środowiska nie widzimy żadnych zagrożeń dotyczących alokacji. Będziemy natomiast starać się, aby dodatkowe pieniądze zostały przeznaczone z innych osi priorytetowych na działania związane ze środowiskiem - powiedział Stanisław Gawłowski.
Dodał, że Ministerstwo Środowiska, jako pierwsze w kraju ogłosiło konkursy i podpisało umowy pozwalające na to, aby beneficjenci rozpoczęli realizację swoich przedsięwzięć.
Wiceminister wspomniał, że od początku kadencji odbyło się 18 konkursów w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko. Ogłoszona została kolejna edycja konkursowa dla I i II osi priorytetowej.
Zgłoszono 234 projekty w priorytecie I dotyczącym gospodarki wodno-ściekowej, 29 projektów w priorytecie II , w III związanym z ochroną przeciwpowodziową -17 projektów, w IV związanym z modernizacją polskich przedsiębiorstw - 217 oraz w części V związanej z ochroną przyrody - 92.
- Planujemy do końca 2009 roku dokonać rozdziału pieniędzy i podpisać umowy, tak żeby płatności były zrealizowane nie później niż do 2015 roku - poinformował wiceminister Gawłowski.

Priorytety Ministerstwa Środowiska w roku 2009
Do priorytetów Ministerstwa Środowiska w 2009 roku Minister Środowiska zaliczył:

  • przełom w gospodarce odpadami komunalnymi w Polsce;
  • gospodarka wodna - m.in. modernizacja systemu opłat za wodę, ale nie kosztem indywidualnych odbiorców;
  • energia - ministerstwo chce skupić się na oszczędności energii, odnawialnych źródłach energii oraz wzroście efektywności zużycia energii;
  • absorpcja środków unijnych;
  • poczynienie kroków w celu zwiększenia ochrony Puszczy Białowieskiej, jako międzynarodowego rezerwatu przyrody i powiększenia parku narodowego.
  • przewodnictwo Konwencji Klimatycznej.

Oficjalne źródło: Ministerstwo Środowiska.