Dnia 17 sierpnia Prezydent podpisał ustawę w sprawie zgody na ratyfikację protokołu do polsko-cypryjskiej umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z dnia 14 czerwca 1992 roku.
Dotychczas obowiązująca Umowa między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Cypru w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku sporządzona w 1992 r., nie odpowiadała w pełni współczesnym standardom wynikającym z Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatków od dochodu i majątku.
Protokół o zmianie umowy dotyczy głównie tzw. klauzuli tax sparingu, która ma zastosowanie do dywidend i pozwala na odliczenie w Polsce podatku, który może być pobrany na Cyprze. Mechanizm ten jest powszechnie wykorzystywany przez polskich podatników w celu zmniejszenia wysokości podatku od otrzymywanych dywidend.
Protokół zawiera rozwiązania dostosowujące przepisy Umowy do Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku w odniesieniu, m.in. do stosowanych definicji, ogólnych zasad interpretacji określeń Umowy, przepisów dotyczących szacowania zysków przedsiębiorstw. Aby stworzyć korzystniejsze warunki dla rozwoju wzajemnych inwestycji Protokół obniża stawkę opodatkowania odsetek u źródła z poziomu 10% do poziomu 5%. Zmiany dotyczące unikania podwójnego opodatkowania obejmują wprowadzenie metody odliczenia proporcjonalnego w przypadku zysków przedsiębiorstw. Protokół przewiduje, że w przypadku metody wyłączenia z progresją, Polska zwalnia dochody przypisane do zakładu, które są opodatkowane na Cyprze ale, analogicznie, nie uwzględnia ewentualnej straty poniesionej przez zakład.
Zmienione zostały również zasady opodatkowania wynagrodzeń dyrektorów spółek cypryjskich-dotychczas płacili podatki tylko na Cyprze. Ponieważ, zgodnie z prawem cypryjskim, opodatkowywani są tylko cypryjscy rezydenci podatkowi, to dyrektorzy, którzy tymi rezydentami nie są, w ogóle nie płacili podatku z tytułu otrzymywanego wynagrodzenia. Po wejściu w życie Protokołu, dyrektorzy nie będący rezydentami Republiki Cypru, będą opodatkowani w kraju swojej rezydencji.
Protokół zawiera ponadto rozszerzone klauzule dotyczące wymiany informacji podatkowych, niezbędnych dla prawidłowego określania podstawy opodatkowania.
Opracowanie: Katarzyna Bogucka, RPE WKP
Źródło: www.prezydent.pl, stan z dnia 20 sierpnia 2012 r.