Jak można przeczytać w uzasadnieniu do ustawy, jednym z najbardziej istotnych zagadnień związanych z wyłącznym prawem hodowcy do odmiany jest możliwość używania przez posiadacza gruntów rolnych (rolnika) materiału ze zbioru jako materiału siewnego odmiany chronionej wyłącznym prawem, za odpowiednią opłatą uiszczaną na rzecz hodowcy (odstępstwo rolne). Odstępstwo rolne jest zatem odstępstwem od przyjętego systemu ochrony odmian roślin mającym na celu zabezpieczenie interesów rolników.
Po – dokonanym ustawą - rozszerzeniu kategorii drobnych rolników uprawnionych do korzystania z instytucji odstępstwa rolnego, bez konieczności uiszczania opłaty na rzecz hodowcy, z instytucji odstępstwa rolnego będzie korzystać 95 % gospodarstw rolnych, których gospodarstwa rolne obejmują
60 proc. gruntów rolnych.
Wprowadzenie zmian ustawy (m.in. definicji przetwórcy) pozwoli w znaczącym stopniu - przyczynić się do uporządkowania polskiego rynku nasiennego, samofinansowania polskiej hodowli nowych odmian roślin, a przez to utrzymania około tysiąca miejsc pracy ludzi bezpośrednio zatrudnionych w hodowli roślin oraz zachować kilka tysięcy miejsc pracy osób zatrudnionych w przedsiębiorstwach licencjobiorców – podmiotów rozmnażających materiał siewny i oferujących go do sprzedaży.
Prezydent podpisał ustawę o ochronie odmian roślin
Jak informuje Kancelaria Prezydenta, w środę 24 sierpnia prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o ochronie prawnej odmian roślin.