Kandydat PiS na premiera prof. Piotr Gliński przedstawił w niedzielę zespół ekspertów, którzy - jak mówił - są gotowi "wziąć odpowiedzialność za Polskę". Priorytetami rządu technicznego ma być: walka z bezrobociem, odbudowa polskiej wspólnoty i sprawne państwo.
Zaznaczył, że konstruktywne wotum nieufności dla rządu, z nim jako kandydatem na premiera, zostało złożone przez posłów polskiego Sejmu z poparciem największej partii opozycyjnej. "Apeluję o zmianę tej sytuacji, to jest sytuacja zagrażająca polskiej demokracji" - zarzucił Gliński.
Wśród trzech priorytetów swojego ewentualnego rządu technicznego wymienił walkę z kryzysem i bezrobociem; odbudowę polskiej wspólnoty i zaufania do państwa; budowę sprawnego państwa i instytucji publicznych.
Jak można przeczytać w Wikipedii, Piotr Pogonowski (ur. 27 listopada 1973 w Siedlcach) jesti prawnikiem, profesorem nauk prawnych, wykładowcą akademickim i urzędnikiem państwowym.
W 1997 ukończył na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim studia prawnicze i historyczne. Na Wydziale Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji tej uczelni uzyskiwał stopnie naukowe doktora (w 2001 na podstawie pracy zatytułowanej Status prawny organów postępowania upadłościowego i doktora habilitowanego (w 2004 w oparciu o rozprawę Zakaz reformationis in peius w postępowaniu cywilnym.
W 2010 otrzymał tytuł profesora nauk prawnych. Specjalizuje się w postępowaniu cywilnym, zajmując się m.in. postępowaniem upadłościowym, egzekucyjnym i zabezpieczającym.
Zawodowo od 2000 był związany z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. Zaczynał jako asystent w Katedrze Prawa Cywilnego, następnie obejmował stanowiska adiunkta i profesora nadzwyczajnego. Od 2005 do 2010 pełnił funkcję kierownika Katedry Postępowania Cywilnego. Jest także pracownikiem Wydziału Prawa i Administracji Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie, wykładał także w Wyższej Szkole Handlu i Prawa im. Ryszarda Łazarskiego w Warszawie.
Był także dyrektorem gabinetu szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, gdy stanowisko to zajmował Mariusz Kamiński.
W grupie ekspertów znaleźli się m.in.: dr Leszek Buller (socjolog, b.rzecznik UOP); prof. Jacek Czaputowicz (b. szef KSAP); Wojciech Kaczmarczyk (specjalista od funduszy europejskich); prof. Antoni Kamiński (socjolog, b. szef Transparency International Polska); dr Mieczysław Kominek (dziennikarz, szef "Polskich Nagrań"); dr hab. nauk medycznych Krzysztof Krajewski-Siuda; dr Dariusz Kucharski (historyk, pracownik Służby Celnej); prof. Ewa Leś (politolog); prof. Edward Malec (fizyk); prof. Witold Modzelewski (specjalista od systemów podatkowych); prof. Włodzimierz Pańków (zajmuje się m.in. socjologią pracy).
Prawnik z KUL wśród ekspertów kandydata PiS na premiera
Prof. Piotr Pogonowski, cywilsta z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego znalazł się gronie 24 ekspertów mających stanowić sztab kandydata partii Prawo i Sprawiedliwość na premiera.