Jak podkreślają redaktorzy naukowi wydanej właśnie kolejnej edycji podręcznika Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne, dzisiaj reglamentacja ta jest nie tylko dziełem konkretnego państwa – wiele obszarów jest objętych daleko idącą regulacją Unii Europejskiej. Co więcej, dochodzi do unifikacji rozwiązań w skali światowej, nie tylko przez kopiowanie unormowań przyjętych w innych krajach, lecz także przez daleko posuniętą współpracę rządów i przedstawicieli instytucji nadzorczych, właściwie w skali całego świata. Wiąże się to z globalizacją go‐

spodarki,  świadomością  potrzeby  zabezpieczania  tych  samych  interesów  w  każdym kraju.
- Prawnik doradzający przedsiębiorcom w ich działalności gospodarczej musi uwzględniać  aspekt  ekonomiczny,  w  jakimś  stopniu  staje  się  też  doradcą  finansowym.  Musi
wiedzieć, jakie skutki ekonomiczne wywoła zastosowanie określonej instytucji prawnej. Stąd potrzeba poszerzania wiedzy ekonomicznej przez studentów, którzy zamierzają się specjalizować w prawie gospodarczym. Nie dziwi to, że część studentów uczęszczających  na  seminaria  z  tego  przedmiotu  studiuje  też  na  kierunkach  ekonomicznych.  Zrozumienie  i  prawidłowa  interpretacja  przepisów  publicznego  prawa  gospodarczego wymagają znajomości idei, które legły u podstaw wydania tych przepisów.
Szczególnie tej gałęzi prawa nie można interpretować w oderwaniu od założeń, jakie przyświecały ustawodawcy, i wykształconych praktyką reguł postępowania na rynku - piszą autorzy we wstępie do książki.

Prawo gospodarcze. Zagadnienia administracyjnoprawne


Jak podkresla wydawca, podręcznik zawiera omówienie wszystkich najważniejszych kwestii związanych z jedną z najbardziej reformowanych i rozwijających się w ostatnich latach gałęzi prawa, określanej jako publiczne prawo gospodarcze lub administracyjne prawo gospodarcze. Wiedza z tego zakresu jest niezbędna każdemu prawnikowi zajmującemu się prawnymi aspektami działalności gospodarczej.

W opracowaniu przedstawiono m.in. takie zagadnienia, jak: przedsiębiorca, gospodarka komunalna, samorząd gospodarczy i samorząd zawodowy, pozycja prawna Narodowego Banku Polskiego, prawo antymonopolowe i prawo pomocy publicznej oraz regulacja publicznoprawna rynku finansowego. Zaprezentowano również najnowsze orzecznictwo i literaturę prawniczą.

Piąte wydanie publikacji odzwierciedla oraz porządkuje aktualny stan prawny w dziedzinie, w której zmiany legislacyjne są wyjątkowo częste i fragmentaryczne. Uwzględnione nowelizacje pochodzą z okresu 2015-2017 i dotyczą m.in.:
- zarządzania mieniem państwowym,
- regulacji rynków i instytucji finansowych,
- ochrony konkurencji i konsumentów,
- innych zmian obejmujących regulacje działalności gospodarczej.

Zdaniem autorów i wydawcy, książka jest przeznaczona dla studentów prawa i administracji. Może być również przydatna w pracy adwokatów i radców prawnych specjalizujących się w prawie gospodarczym oraz pracowników administracji rządowej i samorządowej.

Więcej o publikacji>>