Kilkusetosobowa grupa adwokatów i radców prawnych pytana była na zlecenie wydawnictwa Wolters Kluwer o potrzebne im do pracy informacje oraz sposoby i miejsca ich poszukiwania.
Co ciekawe, wśród odpowiedzi były zarówno stwierdzenia typu „szukam w internecie” jak i wskazujące na wyższe wymagania, które mogą być zrealizowane tylko poprzez dostęp do profesjonalnych systemów informacji prawnej.
Jak podkreślają prawnicy, specjalizacja to obecnie obowiązkowy element pracy prawnika, muszą oni dążyć do unikalności swoich usług, czego skutkiem jest duże zainteresowanie pakietami specjalistycznymi. Ale nie mogą oni wynika z badania zapominać, szczególnie w małych kancelariach, o częstym oczekiwaniu ze strony klientów kompleksowej obsługi podmiotów gospodarczych. Wtedy prawnik potrzebuje informacji z szerokiego zakresu dziedzin, a więc preferuje wertykalny podział pakietów informacyjnych.
Z badania wynika, że prawnikom potrzebna jest przede wszystkim bieżąca informacja o zmianach w prawie, ale także dostęp do bazy aktów prawnych oraz orzecznictwa. W cenie jest jednak dostęp do bardziej pogłębionych treści, jak komentarze i monografie, analizy orzecznictwa i glosy, tezy z piśmiennictwa, ale także opisy procedur i wzory potrzebnych dokumentów. – Im bogatsza oferta systemu informacji prawnej, z którego korzysta prawnik, tym lepiej. A nowatorskie oferowane w takim systemie narzędzia tworzą przewagę konkurencyjną – czytamy w komentarzu do wyników badania.