Konfederacja Pracodawcy RP opublikowała w środę oświadczenie w związku z przyjęciem poprzedniego dnia przez Radę Ministrów Wytycznych do przeprowadzenia oceny wpływu i konsultacji publicznych w ramach procesu legislacyjnego.
Więcej: Rządowe projekty mają być lepiej konsultowane i testowane>>>
Zdaniem ekspertów Pracodawców RP, dokument ten daje nadzieję na poprawę jakości tworzonego prawa oraz zwiększenie roli konsultacji społecznych. - Wytyczne zostały przygotowane przez Ministerstwo Gospodarki, a ostateczna wersja dokumentu uwzględnia część uwag zgłoszonych m.in. przez Pracodawców RP podczas konsultacji projektu – napisano w opinii.
Jej autorzy przypominają, że Wytyczne należy traktować jako uzupełnienie przyjętego w październiku 2013 r. nowego Regulaminu pracy Rady Ministrów, w którego konsultowaniu pracodawcy brali aktywny udział. - Przyjęte 5 maja br. Wytyczne uwzględniają zasugerowaną przez Pracodawców RP podczas konsultacji dokumentu zasadę, w myśl której przy proponowaniu wprowadzenia nowego obowiązku administracyjnego należy też przedstawić zasadę usunięcia obowiązku już istniejącego. Co więcej, zdecydowano się zwrócić uwagę na problem tzw. gold-platingu, czyli dodawania obowiązków administracyjnych wykraczających poza wdrażane unijne regulacje – czytamy w dokumencie. Jego autorzy podkreślają, że jest to dość powszechna praktyka, która mnoży zbędne regulacje i uzasadnia byt nieustannie rozrastającej się biurokracji. - Tymczasem wdrażanie prawa unijnego powinno odbywać się w modelu UE+0. Prawo unijne narzuca wysokie standardy i nie jest potrzebne dodatkowe podnoszenie poprzeczki – uważają eksperci Pracodawców RP. I wyrażają nadzieję na to, że adresaci Wytycznych – do których należą w szczególności odpowiedzialni za prawidłowy przebieg rządowego procesu legislacyjnego: ministrowie, dyrektorzy departamentów i eksperci – wezmą sobie do serc zawarte w dokumencie zasady i będą się do nich rzetelnie stosować. - Wsłuchanie się w głos partnerów społecznych oraz zwiększenie roli analizy skutków regulacji bez wątpienia przyczynią się bowiem do poprawy jakości tworzonego prawa, a więc w bezpośredni sposób przełożą się na poprawę jakości życia obywateli oraz funkcjonowania przedsiębiorstw – czytamy w opinii Pracodawców RP.
LEX Navigator dla Firm>>>