Od 15 marca, z powodu koronawirusa, na polskich lotniskach nie lądują i nie startują samoloty pasażerskie. Prowadzona jest jedynie akcja #LOTdoDomu, wracają też loty czarterowe, które były zaplanowane. Wiele osób, w tym także prawników jest nadal w różnych zakątkach świata - choćby na Filipinach, w Tajlandii, Indiach, na Malediwach, Wyspach Kanaryjskich, w Hiszpanii i Wielkiej Brytanii, Kanadzie i Norwegii. Po powrocie do kraju czeka ich kwarantanna.
Cena promocyjna: 103.2 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 90.3 zł
NRA pomaga w powrocie adwokatom
Naczelna Rada Adwokacka akcje wsparcia przy powrotach zaczęła tuż po zamknięciu lotnisk. Każdy adwokat, aplikant lub członek jego rodziny znajdujący się w potrzebie, może zwrócić się o pomoc, wysyłając mail na adres: sekretarz@nra.pl. Jak mówi w rozmowie z Prawo.pl Rafał Dębowski, sekretarz NRA, ustalona zostanie sposób na szybki kontakt przez WhatsApp, uruchomiona geo-lokalizacja, ustalone możliwe sposoby i terminy powrotu.
Czytaj w LEX: Funkcjonowanie kancelarii prawnej i środki prawne w praktyce w sytuacji stanu zagrożenia epidemicznego koronawirusem >
Adwokatura w ramach tej pomocy weryfikuje też stan ubezpieczenia medycznego danej osoby i np. terminy ważności wizy.
- Staramy się udzielać wszelkiego i szerokiego wsparcia. Dysponujemy zapleczem logistycznym w zakresie biura podróży, z którym współpracujemy, i które może pomóc w wyszukiwaniu biletów lotniczych. Sprawdzamy dostępność biletów w ramach programu #LotdoDomu i pomagamy w założeniu rezerwacji. Koordynujemy wymianę biletów między osobami wylatującymi z tego samego miejsca - dodaje mecenas.
Czytaj: Loty zakazane - trudne i kosztowne powroty Polaków do kraju>>
Kolejnym ułatwieniem jest to, że każdy adwokat, aplikant oraz członkowie ich rodzin – mogą udostępnić swoją lokalizację w GoogleMaps. To ma pomóc m.in. w przepływie informacji pomiędzy osobami potrzebującymi pomocy i znajdującymi się w pobliżu, na tym samym terenie i w kontaktowaniu ich między sobą.
Czytaj w LEX: Zagrożenie koronawirusem a prawo do prywatności >
- Widzimy nawet stopień naładowania baterii w telefonie. Pilotujemy ich powrót do momentu wylądowania czy przejazdu przez polską granic. A następnie przekazujemy informacje do dziekanów właściwych Izb, którzy przejmują dalszą opiekę nad osobami odbywającymi już obowiązkową kwarantannę - dodaje Dębowski.
Czytaj w LEX: Darmowa pomoc prawna i poradnictwo obywatelskie - komunikat w związku z zagrożeniem Covid-19 >
W krytycznej sytuacji nawet pożyczka
Adwokatom, którzy wrócą do kraju pomagać mają okręgowe rad adwokackie. Chodzi m.in. o wsparcie w okresie kwarantanny, począwszy od dostarczenia żywności, tym którzy nie mogą liczyć na pomoc rodziny, po wsparcie w pracy - tak by nie ucierpiały interesy adwokata i jego klienta w nadal rozpoznawanych sprawach pilnych.
Skarbnik NRA adwokat Henryk Stabla został upoważniony przez prezydium NRA do udzielania wsparcia finansowego adwokatom w potrzebie.
– Jeśli byłoby to potrzebne, koledzy mogą na nie liczyć, choćby w postaci pożyczki na zakup biletów czy opłacenie kosztów przeżycia lub podróży - mówi adwokat Dębowski.
Czytaj w LEX: Prawa i obowiązki pełnomocników procesowych w praktyce w związku z koronawirusem >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.