Takie obowiązki wprowadzone zostają przepisami ustawy z dnia 15 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 218), która została opublikowana w dniu 17 lutego 2015 r.
Nowe uregulowania mają zapewnić łatwiejszy i szybszy dostęp do sądu, a także usprawnić postępowanie wieczystoksięgowe za pomocą elektronicznego postępowania wieczystoksięgowego.
Przeprowadzenie elektronicznego postepowania wieczystoksięgowego będzie możliwe dla ksiąg wieczystych, które prowadzone są w systemie teleinformatycznym. Gdy księga nie jest w tym systemie prowadzona, konieczne będzie złożenie dodatkowo wniosku o założenie księgi wieczystej w systemie teleinformatycznym.
ID produktu: 40431158 Rok wydania: 2014
Autor: Aleksander Oleszko
Tytuł: Prawo o notariacie. Księgi wieczyste. Postępowanie wieczystoksięgowe>>
Niezależnie nowa ustawa wprowadza szereg zmian w przepisach k.p.c. dotyczących postępowania odrębnego w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. W większości mają one na celu zharmonizowanie przepisów k.p.c. z regulacjami zawartymi w innych ustawach.
Część jednak przepisów zawiera nowe rozwiązania prawne. Między innymi przyznana zostanie zdolność sądowa i procesowa wojewódzkim zespołom do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Poszerzony także zostanie katalog osób, które mogą być pełnomocnikami procesowymi pracodawcy niebędącym osobą prawną lub przedsiębiorcą. Pełnomocnikiem takiego podmiotu, a także organu rentowego, będzie mógł być jego pracownik. W przypadku zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności pełnomocnikiem będzie mógł być jego członek. Zmiany te są konsekwencją wskazań zawartych w uchwale powiększonego składu Sądu Najwyższego z dnia 13 października 2011 r. (II UZP 6/11, OSNP 2012/5-6/69), której nadano moc zasady prawnej, a dotyczących konieczności wprowadzenia do k.p.c. przepisów pozwalających na udzielenie pełnomocnictwa procesowego pracownikom niebędącym radcami prawnymi.
Ustawa zawiera również zmiany doprecyzowujące zakres uprawnień referendarzy sądowych w postępowaniu rejestrowym. Wyeliminowane zostają, istniejące w orzecznictwie i w doktrynie, rozbieżności co do zakresu kompetencji referendarzy sądowych w postępowaniu przed sądem rejestrowym, związane z niejednoznacznym brzmieniem przepisów art. 5091 § 2 k.p.c. oraz art. 6941 § 1 i 2 k.p.c.
W większości przepisy ustawy zmieniającej wchodzą w życie po upływie 9 miesięcy od ogłoszenia, t.j. w dniu 18 listopada 2015 r. Regulacje dotyczące postępowania odrębnego - w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wchodzą w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia, t.j. w dniu 20 marca 2015 r.
Opracowanie: Tomasz Jeżewski