W Prokuraturze Krajowej odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu prokuratorów powołanego do koordynowania postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości na terenie m. st. Warszawy. Został on powołany zarządzeniem Prokuratora Krajowego z 2 września 2016 roku.
Spotkaniu przewodniczył I zastępca prokuratora generalnego – prokurator krajowy Bogdan Święczkowski. Wzięli w nim również udział prokuratorzy z Prokuratury Krajowej, Prokuratury Regionalnej w Warszawie oraz Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, a także przedstawiciele Centralnego Biura Antykorupcyjnego.
Podczas spotkania omówiona została skala postępowań prowadzonych w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu oraz w prokuraturach podległych Prokuraturze Regionalnej w Warszawie. Prokurator regionalny w Warszawie Andrzej Szeliga stwierdził, że z uwagi na przedwczesność podjętych decyzji procesowych prokuratorzy wskazali około 26 postępowań zakończonych decyzjami o umorzeniu lub odmowie wszczęcia śledztw, które zostaną podjęte celem dalszego prowadzenia. Pełne wyniki prowadzonej lustracji postępowań będą znane na początku października. Poinformował on również, że w prokuraturach warszawskich, głównie w Prokuraturze Okręgowej w Warszawie, już teraz prowadzone są 32 postępowania dotyczące reprywatyzacji gruntów warszawskich. Natomiast zastępca prokuratora regionalnego we Wrocławiu Ireneusz Czopek podał, że w Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu prowadzonych jest 12 śledztw w przedmiocie reprywatyzacji warszawskich nieruchomości.
Dowiedz się więcej z książki | |
Kodeks postępowania karnego
|
- Prowadzone śledztwa, z uwagi na stopień ich skomplikowania oraz konieczność wykonania szeregu czynności procesowych, wymagają dużego zaangażowania zarówno prokuratorów jak i funkcjonariuszy CBA. Do prowadzonych postępowań powinni zostać włączeni również funkcjonariusze innych służb w tym Policji, CBŚP oraz ABW – podkreślił prokurator krajowy Bogdan Święczkowski.
Na polecenie Prokuratora Krajowego zespoły prokuratorskie powołane do prowadzenia postępowań związanych z reprywatyzacją nieruchomości na terenie m. st. Warszawy zostaną wzmocnione prokuratorami specjalizującymi się w prawie cywilnym i administracyjnym i posiadającymi duże doświadczenie zawodowe w tym zakresie.