W uchwale zgromadzenia izby adwokaci argumentują, że projekt ustawy o państwowych egzaminach prawniczych oznacza zgodę na to, aby w tak ważnej i skomplikowanej dziedzinie życia społecznego jaką jest strefa praw i obowiązków obywatelskich, opacznie rozumiane kryterium wolności gospodarczej uzyskiwało priorytet przed interesem publicznym, jakim winno być danie obywatelowi pewności, że osoba której powierza swoje prawa i obowiązki jest osobą posiadającą odpowiednie kwalifikacje.
Zgromadzenie pomorskiej izby adwokackiej wyraziło również stanowczy sprzeciw wobec inicjatywy utworzenia uprzywilejowanej grupy prawników mogących wnosić skargi kasacyjne i kasacje oraz występować przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Zdaniem pomorskich prawników brak jest racjonalnie uzasadnionych podstaw ograniczenia liczby profesjonalnych pełnomocników mogących reprezentować klientów przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym. Nie praktykują tego żadne sądy unijne ani międzynarodowe, jak Europejski Trybunał Sprawiedliwości czy Europejski Trybunał Praw Człowieka. Zdaniem adwokatów najwłaściwszą drogą podnoszenia poziomu pisania skarg jest szkolenie adwokatów i aplikantów adwokackich w tym kierunku.
Pomorscy adwokaci przeciwni państwowym egzaminom prawniczym i adwokatom kasacyjnym
Pomorscy adwokaci, którzy 28 maja br. spotkali się na dorocznym zgromadzeniu izby wyrazili stanowczy sprzeciw wobec projektu ustawy o państwowych egzaminach prawniczych. Adwokatom nie podoba się również pomysł ustanowienia tzw. prawników kasacyjnych czyli utworzenia uprzywilejowanej grupy prawników mogących wnosić skargi kasacyjne i kasacje oraz występować przed Sądem Najwyższym i Naczelnym Sądem Administracyjnym.