Seminarium odbywało się w dniach 15-16 maja w słoweńskim mieście Brdo, a w imieniu Polski uczestniczył w nim wiceminister spraw zagranicznych Artur Nowak-Far. - Celem ostatecznym jest powołanie w pełni efektywnego systemu międzynarodowej sprawiedliwości karnej, co wpisuje się w polską i europejską politykę budowy światowego pokoju i umacniania bezpieczeństwa międzynarodowego – powiedział wiceminister.
Zadaniem seminarium było ustalenie zasad implementacji poprawek z Kampali do statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Poprawki te rozszerzają katalog zakazanych środków walki na konflikty o charakterze wewnętrznym oraz wprowadzają definicję zbrodni agresji. - Polska jest obecnie na ostatnim etapie procedury ratyfikacyjnej: przygotowujemy dokument ratyfikacyjny na podpis prezydenta - poinformował wiceminister Nowak-Far. Podkreślił, że ewentualne wejście w życie poprawek z Kampali byłoby historycznym krokiem na drodze rozpoczętej w 1945 roku w Norymberdze i Tokio.
Uczestnicy seminarium podkreślili, że sprawnie funkcjonujący Międzynarodowy Trybunał Karny pomoże w skuteczniejszym zapobieganiu konfliktom i występowaniu przeciwko najpoważniejszym naruszeniom praw człowieka, zbrodniom ludobójstwa i zbrodniom przeciwko ludzkości, ale też agresji.
Prezydent Trybunału Sang-Hyun Song zaznaczył, że zbrodnie w Syrii i Korei Północnej wskazują na potrzebę wzmacniania kompetencji MTK. - Konieczne jest wzmocnienie skuteczności społeczności międzynarodowej w zwalczaniu i zapobieganiu zbrodni agresji, występowania przeciwko aktom przemocy lidera politycznego lub wojskowego, który jest odpowiedzialny za najpoważniejsze formy nadużycia sił zbrojnych swojego kraju przeciwko swoim obywatelom, albo przeciwko innemu państwu. Agresja jest nie tylko przestępstwem samym w sobie, lecz zazwyczaj prowadzi do kolejnych zbrodni, takich jak zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości – tłumaczył prezydent Trybunału.
Seminarium poświęcone ratyfikacji i implementacji poprawek zostało zorganizowane przez rząd Słowenii dla państw Grupy Europy Wschodniej ONZ.