Na realizację projektu „Budowa zdolności instytucjonalnych i prawnych na poziomie krajowym w zakresie sprawozdawczości finansowej i audytu w sektorze prywatnym” przeznaczono 10 mln franków szwajcarskich, które rozdysponuje Ministerstwo Finansów. Zakłada on upowszechnienie znajomości Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej i Międzynarodowych Standardów Rewizji Finansowej, zwłaszcza zapewnienie prawidłowego wdrożenia dorobku prawnego Unii Europejskiej w tej dziedzinie oraz przeszkolenie osób za to odpowiedzialnych. – Chodzi przede wszystkim o księgowych, biegłych rewidentów oraz administrację publiczną – powiedziała Elżbieta Chojna-Duch, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.
Dzięki projektowi zwiększy się udział Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie już dziś tworzona jest większość prawa w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej. Zdaniem Johna Hegarty’ego, szefa Centrum ds. Reformy Sprawozdawczości Finansowej Banku Światowego, Polska pilnie wdraża unijne regulacje w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej, co sprzyja zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu, zacieśnieniu więzów łączących wspólny rynek europejski oraz zminimalizowaniu ryzyka kryzysu finansowego. – To największy projekt, w realizację którego zaangażowany jest Bank w regionie Europy i Azji Środkowej oraz pierwszy krok do zmiany sposobu zaangażowania Banku w Polsce, zgodnie z którym to nie Bank finansuje swoje projekty – dodał John Hegarty.
Polska usprawni system rachunkowości i rewizji finansowej
Za szwajcarskie pieniądze Polska przeszkoli kilka tysięcy specjalistów z zakresu rachunkowości i rewizji finansowej. Program ten pozwoli także na zwiększenie udziału Polski we współpracy na forach międzynarodowych, gdzie tworzona jest większość prawa w dziedzinie.
W Ministerstwie Finansów podpisana została 11 grudnia br. umowa rozpoczynająca nowy projekt w dziedzinie rachunkowości i rewizji finansowej. Dzięki programowi Banku Światowego, realizowanemu ze środków Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy, do 2015 r. planuje się przeszkolenie ponad 6 tys. polskich specjalistów w tej dziedzinie.